Jak prawidłowo oznakować probówki PCR i płytki qPCR

image

Łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR) jest jedną z najczęściej stosowanych technik wśród badaczy biomedycznych, kryminalistów i pracowników laboratoriów medycznych. Stosowana jest do genotypowania, sekwencjonowania, klonowania i analizy ekspresji genów, by wymienić tylko kilka jej zastosowań. Oznaczanie probówek PCR jest jednak wyzwaniem, ponieważ są one stosunkowo małe i nie ma w nich zbyt wiele miejsca na informacje, a płytki do ilościowego PCR (qPCR) można oznaczyć tylko z boku.

Kompletne rozwiązanie

Najnowszym i najlepszym rozwiązaniem do oznaczania probówek PCR, pasków i płytek qPCR o wysokim profilu jest zgłoszony do opatentowania PCR-TagTrax. Wszechstronna konstrukcja nieprzylepnej etykiety pozwala na stosowanie jej do identyfikacji wysokoprofilowych probówek PCR o pojemności 0,2 ml, wysokoprofilowych 8-rurkowych pasków PCR oraz płytek qPCR w różnych konfiguracjach. Główną zaletą PCR-TagTrax jest optymalna ilość miejsca na nadruk lub, w razie potrzeby, na pismo ręczne. Znaczniki mogą być drukowane z numeracją seryjną oraz kodami kreskowymi 1D lub 2D przy użyciu drukarki termotransferowej i są odporne na temperatury od -196°C do +150°C, co czyni je kompatybilnymi z większością termocyklerów (zawsze warto przetestować próbkę znaczników z własnym termocyklerem, aby upewnić się, że nie zakłócają one reakcji). Są one również przyjazne dla rękawic, umożliwiają szybki podgląd z lotu ptaka informacji wydrukowanych na znacznikach po otwarciu termocyklera i są dostępne w wielu kolorach lub w formacie wielokolorowym, co umożliwia łatwe i wygodne kodowanie kolorów. Bezklejowe etykiety mogą być nawet używane jako podstawki pod probówki, ułatwiając pipetowanie do nich odczynników po oznaczeniu i przechowywanie w lodówce lub zamrażarce po zakończeniu reakcji.

Probówki PCR 0,2 ml

Istnieją dwa możliwe miejsca do oznaczania poszczególnych probówek PCR: bok probówki i jej zakrętka. Etykiety boczne dla małych probówek PCR są dostępne zarówno dla drukarek laserowych, jak i termotransferowych i są dostępne w różnych kolorach, co ułatwia kodowanie. Te etykiety na probówki PCR umożliwiają wydrukowanie większej ilości informacji niż można napisać ręcznie, a także mogą zawierać kody kreskowe w celu zwiększenia możliwości śledzenia. Etykiety są kompatybilne z termocyklerami i wytrzymują długotrwałe przechowywanie w zamrażarkach laboratoryjnych.

W przypadku oznaczania zakrętek probówek PCR idealnym wyborem są etykiety z okrągłymi kropkami. Stosowanie etykiet punktowych jest jednym z bardziej popularnych sposobów oznaczania probówek ogólnego zastosowania. Jednak etykiety punktowe zapewniają stosunkowo mało miejsca na probówce na nadruk lub napisanie informacji, co sprawia, że jest to jedna z najmniej wydajnych metod oznaczania probówek PCR. Jeśli musisz używać etykiet punktowych do probówek PCR i musisz oznaczyć dużą ich ilość, możesz zwiększyć swoją wydajność używając PikaTAG™, akcesorium do aplikacji etykiet, które pobiera etykiety punktowe bezpośrednio z ich podkładu i mocuje je na wierzchu probówek. Posiada on ergonomiczną konstrukcję przypominającą pióro, która sprawia, że etykietowanie kropek jest szybkie i łatwe, eliminując żmudne zadanie wybierania małych etykiet i zapobiegając urazom związanym z powtarzającym się stresem spowodowanym nieustannym etykietowaniem probówek.

Paski do probówek PCR

W laboratoriach, które przeprowadzają znaczną ilość reakcji PCR i qPCR, powszechnie stosuje się paski PCR. Etykietowanie takich pasków może okazać się jeszcze trudniejsze niż pojedynczych probówek, ponieważ każda probówka jest połączona z następną, co jeszcze bardziej ogranicza ograniczoną przestrzeń identyfikacyjną. Na szczęście 8-rurkowe paski etykiet dopasowują się do każdej probówki, co znacznie ułatwia etykietowanie pasków PCR. Paski te, wynalezione przez firmę GA International, mają perforację pomiędzy każdą etykietą w rolce, więc można wydrukować tyle etykiet, ile jest probówek, umieścić cały pasek etykiet przylegający do boku probówek, przykleić wszystkie etykiety jednocześnie, a następnie przełamać perforację, aby mocno zabezpieczyć etykiety na boku. Te etykiety do druku termotransferowego mają zakres temperatur od -80°C do +100°C, więc można je bezpiecznie stosować w termocyklerach i przechowywać w zamrażarkach laboratoryjnych.

Płytki qPCR z rąbkiem i pół rąbkiem

Najlepszą opcją dla płytek qPCR ze spódnicą jest użycie prostokątnych etykiet na płytki, które można przykleić po bokach każdej płytki. Etykiety te są wykonane w sposób przyjazny dla rękawic, dzięki czemu można łatwo zmienić ich położenie bez pozostawiania śladów na rękawicach lub płytce. Etykiety na płytki są również bezpieczne dla termocyklerów i nie zakłócają pracy zautomatyzowanych urządzeń do obsługi płynów, stosowanych w genotypowaniu i sekwencjonowaniu o dużej wydajności. Można ich używać do identyfikacji płytek standardowych 96-, 384-, a nawet 1536-dołkowych.

Stara metoda

Pismo ręczne jest konwencjonalnym sposobem identyfikacji probówek PCR, ale nie najlepszym, ponieważ prawie niemożliwe jest czytelne pisanie na probówkach PCR. Ponieważ probówki są tak małe, bardzo trudno jest uniknąć rozmazania pisma palcami w rękawiczkach. Pismo ręczne oznacza również rezygnację z serializacji i kodów kreskowych, co zmniejsza możliwości śledzenia próbek. Jeśli pismo odręczne jest jedyną realną opcją dla Twojego laboratorium, warto zainwestować w markery krio z cienką końcówką, które są odporne na przechowywanie w głębokim mrozie i mają stosunkowo małą końcówkę, dzięki czemu można pisać tak czytelnie, jak to tylko możliwe, bez blaknięcia i rozmazywania pisma.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach.i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.