10 zastosowań kart charakterystyki (SDS)

image

10 zastosowań kart charakterystyki (SDS)

Karty charakterystyki (SDS) są niezwykle przydatne w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem pracowników. Są one naukowe, jasne, pomagają w podejmowaniu decyzji i zapewniają istotną jasność kontekstu w sytuacjach awaryjnych. 

Oto dwie przykładowe historie w których kluczowym było wykorzystanie kart charakterystyki...

Robotnik rolny miał za zadanie rozstawić pułapki na gryzonie na zewnątrz budynku. Pracownik, palacz, zdecydował się na papierosa zaraz po obchodzeniu się z trującą przynętą. Pracownik nie nosił na rękach zalecanych środków ochrony osobistej (PPE) ani nie mył rąk po obchodzeniu się z przynętą. Palenie w połączeniu ze szkodliwymi pozostałościami z przynęty spowodowało, że pracownik zachorował; trujące substancje chemiczne z przynęty dostały się do jego ciała przez papierosa. Jako specjalista ds. bezpieczeństwa musiałem dostarczyć kartę charakterystyki przynęty na gryzonie do lekarza prowadzącego, aby wiedział on, jak należy postępować w przypadku jego konkretnego narażenia. 

Robotnik rolny szczepił zwierzę, gdy nieumyślnie ukłuł się igłą do szczepienia. W Karcie charakterystyki produktu leczniczego wyraźnie stwierdzono, że narażenie wymaga podania pewnego leku po narażeniu i konsultacji z chirurgiem, jeżeli igła utknęła w ciele. Są to informacje, które muszą posiadać lekarze i pracownicy.

Sekcja 4 każdej karty charakterystyki przedstawia w zarysie protokół postępowania z ekspozycjami. Sekcja 7 zawiera wytyczne dotyczące praktyk bezpiecznego obchodzenia się z produktem. Sekcja 8 obejmuje środki ochrony osobistej.

Oto 10 sposobów na zastosowanie kart charakterystyki...

Aby pomóc w uzyskaniu certyfikatu oceny środków ochrony osobistej [1910.132(d)(2)], każdy pracodawca musi posiadać go na piśmie, jeżeli pracownicy używają środków ochrony osobistej w swojej pracy. Jeżeli pracownicy pracują z substancją niebezpieczną, należy najpierw zapoznać się z kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej (SDS) dla tej substancji, aby dowiedzieć się, czy środki ochrony indywidualnej są potrzebne, w jakich warunkach, dla jakich rodzajów narażenia i konkretnego typu środków ochrony indywidualnej.
Przykład: W kartach charakterystyki można wyraźnie stwierdzić, "Stosować sprzęt ochrony dróg oddechowych z filtrem gazowym, typ A2".

Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych (MSDS) pomagają określić typ(-y) potrzebnych gaśnic w poszczególnych miejscach pracy w oparciu o substancje niebezpieczne używane lub przechowywane w tych miejscach. Sekcja 5 każdej karty charakterystyki zawiera wskazówki dotyczące gaszenia pożaru z udziałem substancji chemicznej. Jak wiadomo, istnieje pięć różnych typów gaśnic, a także typy wieloklasowe.
Przykład: "Gaś za pomocą piany odpornej na działanie alkoholu, dwutlenku węgla, suchego proszku lub mgły wodnej. Nie używaj strumienia wody jako gaśnicy, ponieważ spowoduje to rozprzestrzenienie się ognia".

Jeżeli zamierzasz przenieść niebezpieczną substancję z jednego pojemnika do drugiego, zapoznaj się z kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej. Sekcje 7, 13 i 14 każdej karty charakterystyki, wyjaśniają bezpieczną obsługę, właściwą utylizację oraz klasyfikację wysyłki i transportu.
Przykład: "Uziemiony kontener i sprzęt do przenoszenia w celu wyeliminowania iskier elektrycznych o charakterze statycznym".

Jeśli pracownik przychodzi do Ciebie z dolegliwością, a Ty nie jesteś w stanie określić, czy jest ona związana z pracą, czy też nie, a jego przełożony zauważa oznaki i objawy jakiejś dolegliwości fizycznej, skonsultuj się z Kartą Charakterystyki Substancji Niebezpiecznych (SDS) przed zwolnieniem czegoś na przykład jako egzema. Sekcja 11 Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej identyfikuje toksykologię i skutki zdrowotne; Sekcja 8 obejmuje limity narażenia.
"Długotrwałe narażenie skóry lub częsty kontakt może powodować zaczerwienienie, swędzenie, egzemę i pękanie skóry. Osłabia skórę".

Niezależnie od tego, czy przeprowadzamy audyt bezpieczeństwa, czy przygotowujemy się do audytu, zapewniamy pracownikom dostęp do SDS. Oznacza to, że nie ma żadnych barier w dostępie do nich. Kopie papierowe nie mogą być zamykane w szafce lub biurze, a dostęp elektroniczny nie może wymagać podania hasła. Audyty bezpieczeństwa dotyczące chemikaliów i obszarów składowania chemikaliów powinny obejmować zgodność z normami SDS: Brak brakujących arkuszy, brak starych arkuszy, itp.
Sekcja 1910.1200(g)(8) normy komunikacji zagrożeń OSHA stanowi: "Pracodawca przechowuje w miejscu pracy kopie wymaganych kart charakterystyki bezpieczeństwa dla każdej niebezpiecznej substancji chemicznej i zapewnia, że podczas każdej zmiany roboczej są one łatwo dostępne dla pracowników, gdy znajdują się oni w obszarze (obszarach) pracy. (Dostęp elektroniczny i inne alternatywy dla przechowywania papierowych kopii kart charakterystyki są dozwolone, o ile takie opcje nie stwarzają barier dla natychmiastowego dostępu pracowników w każdym miejscu pracy)".

Jeżeli projektujesz system wentylacyjny jako metodę inżynieryjną zmniejszającą narażenie na substancje niebezpieczne (np. lokalna wentylacja wyciągowa lub wybór szafy bezpieczeństwa biologicznego), zapoznaj się z kartą charakterystyki substancji, którą chcesz usunąć. Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej może zawierać informacje pomocne w wyborze właściwego systemu wentylacyjnego. Na przykład, można się dowiedzieć, że silnik wentylatora nie musi być iskrzący lub że media filtrujące nie mogą odprowadzać zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia.
Dowiedz się więcej o szafkach bezpieczeństwa biologicznego: Obejrzyj

Prowadząc dochodzenie w sprawie wypadku lub zdarzenia potencjalnie wypadkowego, w którym czynnikiem była substancja niebezpieczna, należy ustalić, czy osoba(-y) narażona(-e) miała(-y) nieobciążony(-e) dostęp do kart charakterystyki substancji niebezpiecznej. Upewnić się, że karty charakterystyki substancji niebezpiecznej są aktualne (ostatnia zmiana; patrz sekcja 16 karty charakterystyki). Należy również upewnić się, że w zgłoszeniu wymieniono konkretne substancje uczestniczące w zdarzeniu. W tym scenariuszu, będziesz chciał uzyskać historię działań szkoleniowych w zakresie bezpieczeństwa dla komunikacji zagrożeń i zlokalizować pisemny program bezpieczeństwa. I, około stu innych rzeczy.


Przepis 1910.1200(a)(2) dotyczący informowania o zagrożeniach wymaga, " ... przygotowania i dystrybucji kart charakterystyki dla pracowników i dalszych pracodawców ...". Oznacza to, że muszą Państwo posiadać pełny spis kart charakterystyki substancji niebezpiecznych dla każdej substancji niebezpiecznej, na którą narażeni są pracownicy i pracownicy kontraktowi i muszą Państwo je udostępnić. 
Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych pomagają określić, czy należy prowadzić monitoring powietrza, wraz z podaniem wartości granicznych narażenia dla niektórych substancji niebezpiecznych: oShort-Term Exposure Limits (STEL), Permissible Exposure Limits (PEL), oraz Time-Weighted Average (TWA). Bez względu na to, czy osobiście prowadzą Państwo monitoring, czy też podpisują Państwo umowę z Higienistą Przemysłowym, informacje te są krytyczne. Informacje te znajdują się w sekcji 8 karty charakterystyki.


Podczas przeprowadzania audytu lub przygotowania do audytu należy spodziewać się pytań. Czy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie dostępu i czytania Kart Charakterystyki? Czy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie informowania o zagrożeniach? Czy szkolenie to zawierało informacje o Kartach Charakterystyki Substancji Niebezpiecznych? Czy karty charakterystyki bezpieczeństwa były dostarczane w języku zrozumiałym dla pracownika?  
Istnieje jeszcze wiele innych scenariuszy, w których karty charakterystyki są cenne, a dziesiątki sposobów, na jakie zasoby te będą skutecznie wspierać Twoją pracę. W końcu są to Karty Charakterystyki - są dla nas niezwykle użytecznym narzędziem, z bogatą wiedzą.