Etykietowanie produktów mlecznych

image

Eksperyment z etykietowaniem produktów mlecznych rozpoczął się 15 lipca 2019 r. Miało ono zakończyć się 29 lutego 2020 r., ale zostało przedłużone do 31 grudnia 2020 r.

Krótka aktualizacja nowości w zakresie etykietowania produktów mlecznych

:

Nastąpiła zmiana terminu przeprowadzenia eksperymentu. Terminy etykietowania produktów mlecznych:

 • Od 1 maja 2021 r. rozpocznie się obowiązkowe etykietowanie serów, masła i lodów.
 • Od 1 lipca - mleko i śmietana (o terminie przydatności do spożycia dłuższym niż 28 dni), maślanka, mleko zsiadłe i śmietana, jogurt, kefir, serwatka, twaróg i młody ser, kwaśna śmietana.
 • Od 1 października stosowane będą: mleko i śmietana niekonsumpcyjna (o okresie przydatności do spożycia 28 dni lub krótszym), mleko skondensowane i śmietana z dodatkiem cukru, napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mleczny.
 • Od 1 listopada rolnicy będą musieli umieszczać kody na swoich produktach przeznaczonych na sprzedaż. Nie ma znaczenia, w jaki sposób sprzedają swoje produkty - wymóg będzie dotyczył zarówno tych, którzy mają własne punkty sprzedaży, jak i tych, którzy ich nie mają.

Do tego czasu producenci rejestrują się, zakładają system etykietowania w swoich zakładach i nie jest to obowiązkowe. Jednak od 1 maja 2021 r. etykietowanie produktów mlecznych stanie się obowiązkowe. Śledź daty i grupy produktów, które produkujesz i sprzedajesz.

Honest Mark i Mercury.

Podstawowa różnica w systemach etykietowania polega na tym, że Mercury jest odpowiedzialny za znakowanie produktów z mleka surowego do momentu, w którym trafiają one do produkcji. Z drugiej strony, znak Honest Mark jest odpowiedzialny za wyraźną identyfikowalność gotowego produktu od producenta do konsumenta.

W ten sposób systemy, które są identyczne w swoim przeznaczeniu, uzupełniają się wzajemnie i sprawiają, że produkcja produktu i jego droga są tak przejrzyste, jak to tylko możliwe.

Istnieje pogląd, że do 2023 r. znakowanie produktów mlecznych obejmie wszystkie produkty mleczne w Rosji.

Uczestnicy etykietowania produktów mleczarskich:

 1. Producenci - umieszczają kody na produktach mlecznych i wprowadzają je do obrotu
 2. IE lub hurtownicy - rejestrują przemieszczanie towarów od producenta do sprzedawcy detalicznego
 3. Detal - raportuje przyjęcie towarów od dostawców oraz sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online. Dane trafiają do OFD, a następnie do Uczciwego Znaku.
 4. Gastronomia - gdy towar jest odbierany od dostawców, dane są rejestrowane. Przed gotowaniem używana żywność jest wyłączana z obiegu. Skanują kod, wycofują go z obiegu "Dla własnego obrotu".

Jakie produkty mleczne powinny być oznakowane?

Nie ma potrzeby znakowania produktów, których opakowanie nie przekracza 30 gramów. Znakowanie takich przetworów mlecznych będzie miało miejsce, jeśli są one sprzedawane w opakowaniach. Jeden kod - jedno opakowanie.

Żywność dla niemowląt (żywność dla dzieci poniżej trzeciego roku życia) również nie musi być oznakowana. Żywność specjalna i profilaktyczna nie musi być etykietowana.

Produkty mleczne luzem - mleko, twaróg, śmietana i inne produkty nieopakowane nie muszą być etykietowane.

Pozostałości przetworów mlecznych, które zostały dopuszczone do obrotu i sprzedane przed ich oficjalnym wprowadzeniem, nie podlegają obowiązkowi oznakowania. Są one w obiegu do czasu upływu terminu ważności. 

Dowiedz się więcej na ten temat na: http://etykieta-produktu.pl

Musi być oznakowany:

Produkty mleczarskie

Kod HS EOG

Mleko i śmietana, bez cukru lub substancji słodzących

0401

Mleko skondensowane i śmietana z cukrem i substancjami słodzącymi

0402

Maślanka, kwaśne mleko, jogurt, kefir i inne produkty mleczne

0403

Serwatka zagęszczona lub niezagęszczona z cukrem lub innymi substancjami słodzącymi

0404

Masło i produkty na bazie naturalnego mleka

0405

Ser lub twaróg

0406

Lody śmietankowe i inne lody spożywcze

2105 00

Pozostałe produkty zawierające tłuszcz pochodzący z kategorii produktów 0401-0404, w tym produkty mineralne i gazowane z cukrem, słodzikami, środkami aromatyzującymi lub zapachowymi oraz pozostałe napoje bezalkoholowe, inne niż soki owocowe i warzywne objęte pozycją 2009: mniej niż 0,2 % mas.

2202 99 910 0

Pozostałe produkty zawierające tłuszcz pochodzący z kategorii produktów 0401-0404, w tym mineralne i gazowane produkty z cukrem, słodzikami, środkami aromatyzującymi lub zapachowymi i inne napoje bezalkoholowe, z wyjątkiem soków z warzyw i owoców objętych pozycją 2009: 0,2 % masy lub więcej, ale mniej niż 2 % masy

2202 99 950 0

Pozostałe produkty, zawierające tłuszcz pochodzący z kategorii produktów 0401-0404, w tym mineralne i gazowane produkty z cukrem, słodzikami, środkami aromatyzującymi lub zapachowymi oraz pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyjątkiem soków z warzyw i owoców objętych pozycją 2009: 2 % masy lub więcej

2202 99 990 0

Metoda etykietowania:

 • Drukowane - producent zamawia w drukarni gotowe etykiety z kodami. Co trzeba kupić? Skaner do odczytu kodów
 • Bezpośrednie zastosowanie - jeśli masz sprzęt - dostosuj się do systemu, jeśli nie masz sprzętu - kup nowy.
 • Etykietowanie - trzeba kupić drukarkę do etykiet, etykiety. Wygodny sposób etykietowania w środowisku klienta.

Nasza firma produkuje etykiety samoprzylepne i dostarcza urządzenia do etykietowania. Etykiety do etykietowania wykonujemy w ciągu 4 do 6 dni. Dobierzemy sprzęt do etykietowania do każdego budżetu.

Zebra GX42-102521-000 Drukarka biurkowa 46404.6
Zebra MC3300 MC330M-SL2HA2RW terminal do zbierania danych 92331.5 RUB
Honeywell Granit 1911i Skaner kodów kreskowych 75337.3