Dlaczego i komu potrzebny jest kod kreskowy?

image

Kod kreskowy jest informacją graficzną. Każdemu produktowi przypisany jest unikalny numer, który zakodowany jest w kodzie kreskowym.

Dlaczego producent potrzebuje kodu kreskowego?

Kod kreskowy nanoszony jest na opakowanie transportowe i konsumenckie produktu w formie typograficznej lub za pomocą etykiety, metki lub naklejki.

Dowiedz się, jak wybrać właściwą etykietę, naklejkę i etykietę dla swojego kodu kreskowego tutaj.

Na dzisiejszym rynku posiadanie kodu kreskowego jest w większości przypadków warunkiem koniecznym do importowania i eksportowania produktów, sprzedawania ich w kraju i przemieszczania. Większość sprzedawców detalicznych odmawia przyjęcia towaru bez kodu kreskowego. Wynika to z faktu, że brak kodu kreskowego może prowadzić do zwiększenia ilości ponownych sortowań, obniżenia poziomu kontroli zapasów oraz zwiększenia czasu i kosztów pracy.

Również brak kodu kreskowego może utrudnić lub wyeliminować sprzedaż, negatywnie wpłynąć na konkurencyjność i cenę.

Zalety kodu kreskowego:

  • Automatyzacja procesów. Zastępowanie ręczne przez maszyny
  • Eliminacja błędów ludzkich
  • Zwiększenie wydajności pracy o 30%.
  • Automatyzacja kontroli i rozliczania stanów magazynowych, operacyjnego zarządzania towarami i pozostałościami.
  • Zwiększony poziom i kultura obsługi klienta
  • Możliwość poprawy jakości i dogłębności analizy marketingowej

Istnieje jednak kilka osobliwości kodu kreskowego, jeśli chodzi o klienta:

  • Przyjmuje się, że pierwsze kilka lub trzy cyfry identyfikują kraj produkcji. Numery te wskazują jednak krajową organizację, w której zarejestrowany jest producent. Na przykład producent Bosla dostarcza etykiety do Niemiec. W tym przypadku jesteśmy prawnie zarejestrowani w Niemczech i używamy kodu kreskowego tego kraju na naszych produktach. Rejestracja taka może być uzyskana w krajach, do których producent eksportuje swoje towary.
  • Druga opinia jest taka, że tylko producent może umieszczać kody kreskowe na produktach. To nie jest poprawne. Pierwszeństwo ma właściciel znaku towarowego, następnie producent, następnie dostawca, chyba że wszystkie powyższe osoby lub podmioty są skłonne, z tego czy innego powodu, do dodania kodu kreskowego.
  • Kod kreskowy nie może być wykorzystywany do określania właściwości konsumenckich produktu. Informacje takie jak kolor, model, data ważności i data produkcji nie są dostępne w elektronicznym katalogu producenta.
  • Istnieje również formuła pozwalająca poznać autentyczność produktu. Jest to jednak również błędne przekonanie. Kod kreskowy może być umieszczony na oryginalnym pudełku, a sam produkt może być podróbką.

W związku z tym kod kreskowy jest ważny przede wszystkim dla producenta, dostawcy i długiego łańcucha, którym produkt wędruje do klienta. W przypadku konsumenta sprawa jest niejednoznaczna. 

Dowiedz się więcej na ten temat na: http://etykieta-produktu.pl