10 największych niepowodzeń laboratoryjnych

image

Awarie w laboratorium zdarzają się najlepszym z nas. Rozpoczęliśmy konkurs, aby uczcić pamięć weteranów, którzy doświadczyli tych traumatycznych lub zabawnych chwil. Wszyscy przysłaliście nam swoje najlepsze prace, a my z radością ogłaszamy zwycięzców tutaj, na naszym blogu. Ci szczęśliwcy otrzymają zarówno wyróżnienie za najlepszą (najgorszą?) wpadkę laboratoryjną miesiąca, jak i stylową pluszową maskotkę LabTAG GiantMicrobes DNA. Bez dalszego zastanawiania się, oto wasze najlepsze laboratoryjne porażki marca 2019 roku:

#1 - Armageddon

"Gradient z innego laboratorium pożyczył nasz piekarnik, którego używamy do sterylizacji suchym ciepłem, aby przeprowadzić reakcję w temperaturze 180°C. Nie zrozumiał, jak ustawić temperaturę na taką, jakiej normalnie używamy, i następnego ranka jeden z naszych studentów uruchomił go, aby wysterylizować nasz sprzęt, nie sprawdzając ustawionej temperatury (na ekranie widać tylko bieżącą temperaturę, podczas gdy ustawiona temperatura znajduje się w menu ustawień). Tak więc, zanim zorientowaliśmy się, co się dzieje, było już za późno :(.

#2 - Surrealista

"Używałem chromatografii gazowej (GC) do ogrzewania próbek. Z powodu nieporozumienia ktoś włączył piec do chromatografii gazowej, aby podgrzać swoje próbki. Piec osiągnął temperaturę 150°C, stopił mój stojak i zniszczył próbki. Pocieszające jest to, że bez trudu udało mi się wyjąć statyw z probówkami z pieca, a w GC nie pozostał żaden plastik!".

#3 - Zepsucie laboratorium

"Niewłaściwie zainstalowane szafki rozbiły się w ciągu weekendu. Przynajmniej nikomu nic się nie stało". -Kirsten Coleman

#4 - Kleksy popsicle blot

"Przez weekend przechowywałam żel do SDS-PAGE w lodówce. Był zapakowany w miseczce z wodą i zawinięty w mokry papier i folię, żeby nie wysechł. Zamiast tego zamienił się w popsicle".

#5 - Tak blisko, a jednak tak daleko

"Próbowałam zrobić chmurę z ciekłego azotu na imprezie informacyjnej i nie trafiłam w wiadro, gdy wlewałam gorącą wodę". -Nicole Behnke

#6 - Złoty grosz

"Najpierw pokryłem miedzianą monetę siarczanem cynku, który nadał jej srebrny kolor. Kiedy położysz świeżo powleczony grosz na gorącej płycie na 6-10 sekund, cynk i miedź powinny się zmieszać, tworząc metaliczny stop o złotym kolorze. W ten sposób powinien powstać magiczny "złoty" grosz. Pozostawienie go na gorącej płycie zbyt długo spowoduje, że cynk stopi się w ciecz, pozostawiając ledwo rozpoznawalną monetę, a zgodnie z tytułem 18, rozdział 17 Kodeksu Stanów Zjednoczonych grozi za to grzywna i/lub kara więzienia." -Małgorzata Jensen

#7 - Rybia plama

"To było kilka moich pierwszych prób wykonania western blot. Zapominałam rozwałkować pęcherzyki powietrza, nie ustawiałam prawidłowo żelu i w jakiś sposób białka dostawały się do studzienek, do których ich nie włożyłam. Teraz jednak idzie mi znacznie lepiej!".

#8 - Nie zostawiaj swoich komórek w domu

"Rozmroziłem fiolkę z komórkami, aby rozpocząć nową hodowlę. Po odwirowaniu fiolki zmieniłem pożywkę i ponownie zawiesiłem komórki w nowej pożywce. Po dodaniu komórek do kolby sprawdziłem je pod mikroskopem. Wyglądały na mniejsze niż zwykle, ale pomyślałem, że do mojego powrotu z weekendu wszystko powinno być w porządku.

Po powrocie do poniedziałku moje komórki nie różnią się od tych z piątku. Nie ma żadnych przyczepionych komórek i zdecydowanie nie ma proliferacji. Dziwne. Trypsynuję i odwirowuję drugą kolbę z kulturami komórkowymi i zauważam, że korek fiolki z wodą w wirówce jest innego koloru niż zwykle. Podnoszę fiolkę i widzę na dnie granulat moich komórek. Próbowałem wyhodować wodę, której używałem do zrównoważenia wirówki, zamiast komórek. Wielkie oof."

#9 - Tajemniczy żel

"Może wadliwe odczynniki, może błąd eksperymentalny, może przegrzanie. Kto wie?"

#10 - Mała butelka, która nie mogła (nie chciała)

"Zdezynfekowałem w autoklawie małą plastikową butelkę, aby użyć jej ponownie. Nie udało się".

Wyróżnienie honorowe

"Autoklawowałem dwie butle, najwyraźniej tylko jedna z nich wytrzymała ciepło :(.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznychoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.