Wyzwania BHP w przemyśle naftowym i gazowym: Czas i odległość

image

Przemysł naftowy i gazowy stoi przed wyjątkowym wyzwaniem związanym z zarządzaniem środowiskiem, które wpływa na codzienny sukces firmy: konieczność zarządzania emisjami z setek (do tysięcy) źródeł, które są rozmieszczone w dużych odległościach od siebie. I często w obszarach podlegających różnym regulacjom prawnym.

Mały zespół EH&S, pracujący w centralnej lokalizacji, może być odpowiedzialny za monitorowanie emisji i parametrów środowiskowych dla baterii zbiorników, pochodni, rurociągu lub jednostki odzysku oparów (VRU) oddalonych o kilka godzin drogi. Czasami nawet kilka stanów.

Bez względu na to, jak wykwalifikowany jest zespół EH&S, taka strategia operacyjna z pewnością spowoduje problemy. A problemy te mogą doprowadzić do kłopotów z organami regulacyjnymi, ponieważ wystąpią następujące powszechne i kosztowne problemy:

  • Bariery utrudniające szybkie i skuteczne reagowanie na problemy.
  • Dane dotyczące BHP nie są gromadzone w sposób wydajny i terminowy.
  • Pisanie raportów zgodności zajmuje więcej czasu i wysiłku niż powinno.
  • Pracuj ciężej, aby uzyskać gorsze wyniki.

Jeśli jesteś kierownikiem ds. BHP w firmie z branży naftowo-gazowej, który zauważył jeden lub więcej z powyższych problemów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to spowodowane brakiem odpowiedniego systemu do radzenia sobie z naturalnymi i nieuniknionymi wyzwaniami w Twojej branży.

A oto jak możesz to zmienić.

Skróć czas reakcji dzięki zautomatyzowanemu gromadzeniu danych

Najczęstszym zarzutem ze strony specjalistów ds. ochrony środowiska w branży naftowo-gazowej jest to, że nie są oni w stanie wystarczająco szybko reagować na zdarzenia występujące w ich różnych zakładach. Kierownik ds. ochrony środowiska często nie wie nic o wycieku emisji lub innym zdarzeniu podlegającym zgłoszeniu aż do kilku tygodni po fakcie, kiedy wreszcie otrzyma dane z zakładu.

Do tego czasu traci się szansę na szybką i skuteczną reakcję.

Kiedy coś pójdzie nie tak w baterii zbiorników w innym stanie, stawka jest bardzo wysoka. Zagrożona jest nie tylko reputacja firmy i jej zgodność z przepisami, ale także powstałe emisje - dosłownie Twój produkt i Twoje pieniądze idą z dymem. Czas to pieniądz w tych przypadkach, a nikt nie chce stracić tygodni pieniędzy tylko dlatego, że nie mógł zareagować na czas lub nie miał informacji niezbędnych do właściwego reagowania.

Potęgując problem, EPA zazwyczaj nakłada grzywnę za niezgłoszenie zdarzenia w ciągu 24 godzin - nawet jeśli nie można było mieć informacji w tym czasie (bez odpowiedniego systemu EMS). Z powodu tego "catch 22" czasami nawet niewielkie zdarzenie, które można zgłosić lub któremu można zapobiec, może w końcu kosztować o wiele więcej, niż się spodziewasz.

W następstwie tego typu zdarzeń specjaliści EH&S wciąż toczą walkę podjazdową. Ponieważ nie dysponują oni aktualnymi danymi i reagują na skutki zdarzenia związanego z emisją, specjaliści ds. ochrony środowiska w przemyśle naftowym i gazowym są zazwyczaj zmuszeni do przekopywania się przez stare dzienniki konserwacji w celu odkrycia pierwotnej przyczyny problemów, co nie jest najbardziej efektywnym wykorzystaniem ich czasu ani najlepszym sposobem uzyskania potrzebnych danych.

Zamiast tego do analizy przyczyn źródłowych lepiej jest wykorzystywać dzienne rejestry produkcyjne i stale monitorowane odczyty parametryczne (zbierane co sekundę lub minutę przez urządzenie CPMS). W przypadku braku tych zasobów, co często ma miejsce w intensywnie działającym przemyśle naftowo-gazowym, kierownicy ds. ochrony środowiska muszą radzić sobie z tym, co mają pod ręką.

Rozwiązaniem jest wdrożenie systemu zarządzania danymi, który automatyzuje zbieranie danych z urządzeń kontrolnych za pomocą urządzeń do ciągłego monitorowania. W ten sposób nawet zdalnie zlokalizowany kierownik ds. BHP może mieć niemal natychmiastowy (dosłownie minuta po minucie) dostęp do danych dotyczących wydajności odległego obiektu i reagować tak szybko, jak to możliwe.

Taki styl zautomatyzowanego gromadzenia danych wymaga zazwyczaj posiadania dedykowanej bazy danych z bezpiecznym połączeniem online z monitorowanymi obiektami, aby dane dotyczące emisji i parametryczne mogły być przesyłane elektronicznie za pośrednictwem portalu internetowego. Chociaż ustawienie tego może na początku wydawać się skomplikowane, istnieją już gotowe rozwiązania do automatycznego przechwytywania i przesyłania tego typu strumienia danych.

Zmniejsz ból związany z raportowaniem zgodności dzięki standaryzowanemu gromadzeniu danych

Nawet jeśli nie ma wycieków ani sytuacji awaryjnych, brak dostępu do danych w momencie, gdy są one potrzebne, obciąża również rutynowe zadania. Wypełnianie raportu zgodności przy użyciu danych z innego stanu oznacza dodatkowe planowanie z wyprzedzeniem.

Gdyby zapytać grupę specjalistów ds. BHP w branży naftowej i gazowej o to, czego najbardziej potrzebują w obliczu zbliżającego się terminu uzyskania zgodności, typowa odpowiedź brzmiałaby: możliwości szybkiego wglądu we wszystkie dane dotyczące środowiska i emisji, za pomocą jednego kliknięcia przycisku.

Zamiast tego, bez systemu, który by im na to pozwalał, ci zapracowani menedżerowie kończą na przekopywaniu się przez stosy arkuszy kalkulacyjnych (z których każdy korzysta z innej metodologii śledzenia) z zakładów w całym kraju. Oznacza to również, że ci reporterzy muszą być na szczycie swojej gry, wiedząc, kiedy raporty są należne dla każdego stanu, ponieważ będą potrzebować dodatkowego czasu na zebranie i odszyfrowanie wszystkich danych z odległych obiektów.

Aby usprawnić raportowanie, należy wdrożyć system, który standaryzuje zbieranie danych z zakładów - lub przynajmniej stworzyć bezpieczną, scentralizowaną bazę danych, do której każdy zakład będzie wprowadzał dane - kierownicy ds. ochrony środowiska w sektorze naftowo-gazowym i ich zespoły zaoszczędzą czas na zbieraniu i udostępnianiu danych.

Główną przeszkodą w raportowaniu w zakładach naftowo-gazowych jest brak przejrzystych danych: nie zawsze jest oczywiste, skąd pochodzą dane, kiedy zostały wprowadzone, kto je zarejestrował lub czy dane odnoszą się do regularnych operacji, czy też do zdarzeń MSS lub AOS. Po stworzeniu centralnej bazy danych i jasnego zestawu wytycznych dotyczących zbierania danych, można wyeliminować ponad połowę czasu, który wcześniej poświęcano na przygotowywanie raportów, ponieważ wyeliminuje się większość najbardziej czasochłonnych czynności.

W przypadkach, gdy istnieją luki w danych, ponieważ na miejscu nie ma pracownika odpowiedzialnego lub zdolnego do zbierania danych dotyczących emisji i wydajności, warto zainstalować urządzenia do ciągłego monitorowania emisji (CEM) i ciągłego monitorowania parametrycznego (CPM). Chociaż systemy CEM/CPM mogą być dużą inwestycją początkową, dla branży takiej jak Oil & Gas są to mądre decyzje, ponieważ kary za naruszenia szybko się sumują.

Wyprzedzanie terminów i zmian w przepisach branżowych

Utrzymanie się na szczycie zarządzania pozwoleniami i przepisami jest również problemem, gdy w grę wchodzi wiele państw. W większości innych branż kierownik ds. bhp musi być ekspertem w zakresie przepisów dotyczących wody, odpadów i powietrza dla jednego głównego zakładu produkcyjnego. Jednak w przypadku sektora naftowo-gazowego, kierownicy ds. ochrony środowiska mogą potrzebować znać tajniki kilkudziesięciu przepisów obowiązujących w poszczególnych stanach.

Kierownicy ds. BHP i ochrony środowiska w firmach z sektora naftowo-gazowego wykonują niesamowitą pracę, znając wymagania państw, w których działają i pamiętając o wszystkich subtelnych różnicach. Chociaż należy im się pochwała za tę umiejętność, istnieje prostszy sposób zarządzania tymi wszystkimi raportami zgodności.

Wiele branż o podobnie złożonej sytuacji regulacyjnej przekonało się, że korzystne jest zainwestowanie w system zarządzania zgodnością z przepisami, który automatyzuje aktualizacje przepisów, przypomnienia o terminach i odpowiedzialność. Tego typu systemy korzystają z centralnych baz danych, które są monitorowane i stale aktualizowane, tak aby nowo dodane substancje lub zmienione progi sprawozdawczości nigdy nie zostały przeoczone. Systemy te wysyłają również automatyczne przypomnienia o zbliżających się terminach zewnętrznych i wewnętrznych, dzięki czemu użytkownik wie, kiedy powinien rozpocząć pracę nad swoimi raportami.

Kierownictwo w przemyśle naftowym i gazowym również uważa, że wdrożenie tego typu systemu, zwykle opartego na sieci Web oprogramowania do zarządzania, jest niezwykle pomocne. Może on zapewnić im widok z lotu ptaka na ich działania, w tym, które terminy się zbliżają, które zostały dotrzymane, gdzie ich zespoły mają zaległości i kto jest odpowiedzialny za poszczególne zadania. Kiedy masz zespół kierowników ds. BHP, który zajmuje się zróżnicowanym portfolio zadań, łatwo jest stracić orientację w ogólnym postępie. Posiadanie oprogramowania do zarządzania zadaniami zgodności może być doskonałym pomostem między ważnymi drobnymi szczegółami a szerszym obrazem.

Usprawnienie przepływu danych w czasie rzeczywistym w Twojej organizacji

Posiadanie pełnej kontroli i dostępu do własnych danych środowiskowych jest siłą napędową zdrowego i wydajnego działu EH&S. Gdy czas i odległość stanowią przeszkodę w naturalnym przepływie danych z zakładów do centralnej siedziby, Twoja firma jest narażona na naruszenia przepisów, nieefektywne działania naprawcze, a ogólne zarządzanie środowiskowe staje się trudnym zadaniem.

Naturalną przeciwwagą dla opóźnień w zarządzaniu danymi związanych z odległością jest automatyzacja i centralizacja jak największej ilości przetwarzanych danych. Scentralizowanie baz danych zapisów środowiskowych za pomocą bezpiecznego portalu internetowego przywraca kontrolę nad pozyskiwaniem danych i pozwala na przeskoczenie dużych odległości pomiędzy zakładami.

A jeśli na miejscu nie ma specjalisty EH&S, który zbierałby dane dla odległych zakładów, automatyzacja zbierania danych przy użyciu technologii EH&S sprawi, że nadal będziesz na miejscu kierowcy dla tych zakładów.

Oprócz ogólnego zwiększenia skuteczności zarządzania EH&S, automatyzacja i centralizacja oznaczają, że jesteś w stanie być bardziej proaktywny i skuteczny w radzeniu sobie ze zdarzeniami, które wymagają Twojej uwagi w trybie natychmiastowym. Otrzymanie automatycznego ostrzeżenia w chwili, gdy coś idzie nie tak i otrzymanie wiadomości e-mail ze wszystkimi istotnymi danymi dotyczącymi uwolnienia emisji oznacza, że Twoja reakcja będzie szybsza i bardziej prawdopodobne będzie uniknięcie poważnych konsekwencji.

Wiele wyzwań, jedno rozwiązanie

Wszystkie wymienione tutaj wyzwania są naturalną konsekwencją sposobu funkcjonowania branży naftowej i gazowej: posiadanie wielu zakładów zlokalizowanych w wielu stanach, większy niż przeciętnie ruch w działach BHP, bardziej rygorystyczne przepisy i bardziej skomplikowane scenariusze operacyjne mogą przyczynić się do bardziej złożonych potrzeb w zakresie zarządzania.

Jednak mimo że Twoja firma stoi w obliczu wielu wyzwań, niekoniecznie potrzebujesz wielu rozwiązań. Zamiast tego należy poszukać pojedynczego rozwiązania systemowego , które rozwiąże kluczowe problemy związane z czasem i odległością. Wdrożenie i standaryzacja zautomatyzowanego systemu we wszystkich zakładach może zastąpić pełny personel kierowników ds. BHP w każdej lokalizacji, dzięki czemu pojedynczy zespół ds. BHP będzie mógł zarządzać całą firmą z daleka.

Zapytaj eksperta ERA:

Czy masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące tematu poruszonego w tym artykule? Chcesz uzyskać więcej informacji? Teraz masz szansę zadać pytanie jednemu ze specjalistów ds. środowiska z firmy ERA. Proszę zostawić pytanie lub komentarz poniżej, a my upewnimy się, że jeden z naszych naukowców-ekspertów odpowie na nie.

Zdjęcie: Sherman Geronimo-Tan