Wskazówki dotyczące pozbywania się niebezpiecznych chemikaliów laboratoryjnych

image

Laboratoria często używają szeregu niebezpiecznych chemikaliów laboratoryjnych i podczas gdy eksperymentowanie z nimi stanowi "łatwą" część, bezpieczne pozbycie się ich może często powodować logistyczne koszmary. Wiele agencji, takich jak Stowarzyszenie Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) oraz Agencja Ochrony Środowiska (EPA), przez lata dostarczały wskazówek dotyczących bezpiecznego usuwania chemikaliów. Jednak każde laboratorium ma inne wymagania i stosuje różne mieszaniny tych niebezpiecznych chemikaliów, co wymaga podjęcia dodatkowych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko pracownikom, ale także środowisku.

Charakteryzowanie i śledzenie wszystkich substancji chemicznych

Stworzenie wirtualnej bazy danych chemikaliów za pomocą oprogramowania do zarządzania inwentaryzacją jest pierwszym istotnym krokiem do właściwej utylizacji. W idealnym przypadku oprogramowanie to powinno być zsynchronizowane z systemem informacji o zarządzaniu laboratorium (LIMS), aby odpowiednio śledzić całe zużycie substancji chemicznych (w tym objętości i stężenia) podczas eksperymentów i innych procesów laboratoryjnych. W bazie danych, oprócz dat ważności, powinny być wymienione krytyczne informacje dotyczące bezpieczeństwa, z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności substancji chemicznej.

Istnieją dwie podstawowe metody śledzenia substancji chemicznych za pomocą systemu zarządzania zapasami:

  • Identyfikacja za pomocą częstotliwości radiowej (RFID): Ostatnie postępy w technologii RFID sprawiły, że stała się ona przystępna i wygodna w użyciu w warunkach laboratoryjnych, zwłaszcza w przypadku śledzenia i odszukiwania substancji chemicznych. Główne zalety RFID to możliwość jednoczesnego skanowania wielu przedmiotów bez konieczności zachowania bezpośredniej linii wzroku. Znaczniki i etykiety mogą być również ponownie kodowane i zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa niż inne metody śledzenia. Każdą etykietę można obecnie wyposażyć we wkładkę RFID, co oznacza, że RFID można dodać do etykiet odpornych na działanie substancji chemicznych, które wytrzymają kontakt z ksylenem, toluenem i innymi trudnymi rozpuszczalnikami organicznymi.
  • Kody kreskowe: Etykiety z kodami kreskowymi mają kilka zalet w porównaniu z RFID, w tym znormalizowaną klasyfikację, aby zapewnić, że kody kreskowe są konsekwentnie i dokładnie odczytywane, co można ocenić poprzez weryfikację kodu kreskowego. Ponadto do generowania kodów kreskowych można użyć prawie każdej drukarki, choć zalecamy, aby do identyfikacji substancji chemicznych używać drukarki termotransferowej. Ten rodzaj wydruku zapewnia na ogół optymalną ochronę przed trudnymi substancjami chemicznymi i działa na zasadzie "drukuj jak leci", wykorzystując rolki z etykietami, dzięki czemu powstaje mniej odpadów w porównaniu z etykietami laserowymi lub atramentowymi.

Należy pamiętać, że zarówno RFID, jak i kody kreskowe mogą być stosowane razem. Jest to możliwe, ponieważ materiał wierzchni etykiet RFID można zadrukować za pomocą drukarek RFID, które mogą zarówno kodować RFID, jak i drukować wydruki termotransferowe.

Identyfikacja administratorów gospodarki odpadami

Zgodnie z zaleceniami EPA, większość instytucji będzie miała na miejscu administratorów do identyfikacji i zarządzania dużymi partiami niebezpiecznych chemikaliów. EPA stwierdza, że w przypadku laboratoriów z odpadami chemicznymi lub radiologicznymi należy wyznaczyć "brokera odpadów", który będzie pomagał w profilowaniu, manifestowaniu i kontroli odpadów przed ich wysłaniem, a także przewoźnika, który będzie w stanie odpowiednio zająć się odpadami.

Odpowiednie czyszczenie

Substancje chemiczne należy usuwać w sposób bezpieczny i pewny do przeznaczonych do tego celu pojemników. Niebezpieczne chemikalia nigdy nie powinny być wylewane do zlewu. W niektórych przypadkach wyrzucanie niebezpiecznych chemikaliów do kanalizacji jest dozwolone, jeśli ich stężenie jest poniżej dopuszczalnego poziomu. Jednak celowe rozcieńczanie ich w celu osiągnięcia poziomu poniżej tego progu jest w większości krajów nielegalne.

Po opróżnieniu pojemników z ich niebezpiecznej zawartości, oczyszczenie ich z pozostałości po chemikaliach może być tak samo rygorystyczne jak pozbycie się samych chemikaliów. Wiele substancji chemicznych wytwarza niebezpieczne opary, które po wdychaniu mogą powodować szkody nawet w niewielkich ilościach. Uniwersytet Kalifornijski w San Diego opracował procedurę czyszczenia takich pojemników krok po kroku:

  • Określ, czy zawartość pojemnika rejestruje się jako ekstremalnie niebezpieczne odpady, przeglądając tę listę Znanych Niebezpiecznych i Ekstremalnie Niebezpiecznych Odpadów.
  • Jeśli substancja chemiczna jest uznana za wyjątkowo niebezpieczny odpad, pojemnik powinien zostać odebrany przez Wydział Środowiska, Zdrowia i Bezpieczeństwa (EH&S) i zutylizowany przez licencjonowaną firmę.
  • Jeżeli substancja chemiczna jest uznana za "wyjątkowo niebezpieczną", pojemnik NIE powinien być płukany. W przeciwnym razie należy go trzykrotnie przepłukać wodą lub rozpuszczalnikiem czyszczącym i wysuszyć na powietrzu przed utylizacją.

Szkolenie personelu

Personel musi być przeszkolony w zakresie prawidłowego usuwania wszystkich niebezpiecznych chemikaliów laboratoryjnych. Choć może się to wydawać oczywiste, szkolenia laboratoryjne zbyt często koncentrują się na nauce nowych metod eksperymentalnych, nie wspominając o obsłudze i utylizacji trudnych chemikaliów. W dużych instytucjach członkowie Działu Zdrowia, Bezpieczeństwa i Środowiska mogą udzielać wskazówek dotyczących usuwania konkretnych chemikaliów w ramach sesji szkoleniowych. Sesje te powinny być zintegrowane z przebiegiem pracy laboratorium i mogą być organizowane w laboratorium lub na całym wydziale za pomocą dedykowanego oprogramowania do rezerwacji laboratoriów, takiego jak Clustermarket.

Po przeszkoleniu personelu profesorowie, współpracownicy i technicy powinni stale sprawdzać procedury bezpieczeństwa, aby zapewnić przestrzeganie przepisów.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach.oraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.

Referencje:

  1. US Environmental Protection Agency (EPA). Laboratoryjny dokument informacyjny dotyczący utylizacji próbek środowiskowych. Cincinnati, OH; 2010.