Unikanie pułapek w kanadyjskim raportowaniu emisji gazów cieplarnianych

image

Kanadyjski program raportowania emisji gazów cieplarnianych (GHG), znany również jako GHGRP, jest programem, który wymaga, aby wszystkie zakłady emitujące co najmniej 50 000 ton gazów cieplarnianych zgłaszały swoje emisje do Environment Canada. Ale czy proces ten jest tak prosty? Czy istnieją ukryte pułapki, których należy unikać?

Rzeczywiste raportowanie odbywa się przy użyciu internetowego oprogramowania do raportowania emisji gazów cieplarnianych Environment Canada, Single Window Information Manager aka SWIM (dawniej nazywany OWNERS). Chociaż posiadanie tego elektronicznego narzędzia usprawnia raportowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG), nadal istnieje kilka aspektów GHGRP, które mogą uczynić ten proces czasochłonnym przedsięwzięciem dla każdego zakładu.

Oto kilka z potencjalnych trudności, o których należy pamiętać podczas sporządzania obowiązkowego lub dobrowolnego raportu emisji gazów cieplarnianych (GHG) dla GHGRP:

Obliczenia progowe

Większość czasu poświęconego na przygotowanie się do GHGRP jest prawdopodobnie poświęcona na wykonanie wszystkich niezbędnych obliczeń progów tła. Musisz określić wszystkie swoje emisje GHG i przeliczyć je na tony ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2). Może to zająć dziesiątki godzin w zależności od tego, jak wiele źródeł emisji posiada Twój zakład. Cała ta praca jest wykorzystywana tylko do określenia, czy rzeczywiście musisz złożyć raport na temat emisji gazów cieplarnianych (GHG), czy nie. Możesz spędzić cenny czas na obliczaniu całkowitych emisji GHG tylko po to, aby dowiedzieć się, że nie jesteś zobowiązany do raportowania emisji gazów cieplarnianych (GHG) w ogóle!

Jednakże, te obliczenia progów są drenażem czasu, który można nie można sobie pozwolić na pominięcie. Jeśli nie zdążysz złożyć raportu, kiedy jesteś do tego prawnie zobowiązany, możesz narazić się na grzywny, nakazy zamknięcia, a nawet gorzej - na karę więzienia.

Rozwiązanie? Proste: program EMS, który może wykonać czasochłonną pracę za Państwa, tak aby mogli Państwo po prostu odczytać z raportu, czy Państwa zakład musi składać raporty, czy też nie. 

Więcej na: http://etykieta-produktu.pl

Paraliż opcji

W celu uczynienia procesu raportowania emisji gazów cieplarnianych (GHG) dostępnym dla każdego, Environment Canada podjęła wysiłki zmierzające do uczynienia GHGRP tak elastycznym, jak to tylko możliwe. Oznacza to, że nie istnieją żadne przepisy dyktujące, jaką metodologię obliczeniową należy zastosować, jakich współczynników emisji należy użyć lub jakich potencjałów globalnego ocieplenia (GWP) należy użyć.

Chociaż ta swoboda jest miła, czasami operatorzy instalacji chcą nieco więcej wskazówek w swoich raportach.

Nie zawsze jest oczywiste, która metoda obliczeniowa będzie najłatwiejsza lub dostarczy najdokładniejszych wyników. Być może trzeba będzie wybrać pomiędzy bardzo dokładnymi, ale nieefektywnymi w pozyskiwaniu danymi, a przybliżonymi szacunkami, które nie zajęły w ogóle czasu.

Jak podjąć decyzję i jakie są potencjalne konsekwencje? Które wskaźniki emisji dadzą Ci najdokładniejszy obraz Twoich emisji GHG?

Bez zestawu przepisów mówiących im, co mają robić, wielu raportujących traci czas na proces prób i błędów.

Naprawa: usuń błędy i zasięgnij porady eksperta. Musisz porozmawiać z kimś, kto ma wieloletnie doświadczenie w raportowaniu emisji gazów cieplarnianych (GHG) lub korzystać z programu EMS, który śledzi dla Państwa najdokładniejsze metodologie, wskaźniki emisji i GWP. Decyzje dotyczące GHGRP są łatwe, kiedy jest to wybór pomiędzy robieniem rzeczy szybko i dokładnie lub nieefektywnym.

Biomasa Wyjątki

Jedną z najbardziej skomplikowanych części kanadyjskiego GHGRP są liczne przypadki specjalne dla biomasy i materiałów z biomasy. Dla kanadyjskiego raportowania emisji gazów cieplarnianych (GHG), należy nie wliczasz emisję dwutlenku węgla (CO2) do swoich obliczeń progowych.

Jednakże, nadal musisz raportować te emisje CO2 w swoim raporcie końcowym. Dodatkowo, emisje GHG metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O) zostaną uwzględnione.

Ze względu na te specjalne przypadki dla biomasy, łatwo jest przeoczyć niektóre emisje GHG podczas sporządzania raportu końcowego. Musisz pamiętać, że tylko dlatego, że emisji nie ma w twoich obliczeniach progowych, nie oznacza to, że nie musisz jej raportować.

Odpowiedź? Zautomatyzuj raportowanie emisji gazów cieplarnianych i wyeliminuj ryzyko błędów ludzkich i nieostrożnych pomyłek. Wdrożenie wysokiej jakości SZŚ oznacza, że program będzie posiadał wbudowane wszystkie istotne przypadki specjalne, oszczędzając Państwu pracy związanej z samodzielnym monitorowaniem dokumentów rządowych.

Jeśli chcesz zapewnić swojej firmie lepszą pozycję w zakresie raportowania GHG, pobierz darmowy przewodnik ERA "GHG for business guide". Znajdziesz w nim informacje, które pomogą Ci obliczyć emisję gazów cieplarnianych, złożyć raport GHGRP i wyeliminować kłopoty związane z obowiązkami sprawozdawczymi.