UE ponownie klasyfikuje MIT jako alergen w mieszankach

image

Państwa członkowskie UE zagłosowały za zatwierdzeniem zharmonizowanej klasyfikację konserwantu metyloizotiazolinonu (MIT) jako alergenu w mieszaninach takich jak farby i detergenty.

Głosowanie członków komitetu REACH w dniu 20 lutego oznacza, że takie mieszaniny muszą być oznakowane, jeśli zawierają więcej niż 0,0015% MIT - wartość graniczna obniżona z 1%.

Ponadto, mieszaniny te muszą być opatrzone ostrzeżeniem "Zawiera metyloizotiazolinon. Może powodować reakcję alergiczną skóry".

Decyzja zmienia załącznik VI do rozporządzenia CLP w ramach dostosowywania się Komisji Europejskiej do postępu technicznego.

Wniosek Komisji zostanie teraz poddany trzymiesięcznej analizie przez Radę Ministrów i Parlament Europejski. Mogą one albo zawetować wniosek, albo pozwolić Komisji na jego przyjęcie.

KONTROLE MIT

Duńska Agencja Ochrony Środowiska współpracowała z krajowym centrum wiedzy o alergiach, aby zbadać reakcje alergiczne na substancję i naciskała na wprowadzenie kontroli w całej UE.

Szefowa jednostki chemicznej EPA, Isabelle Navarro Vinten, powiedziała, że agencja widziała dowody alergii na MIT "od momentu dopuszczenia leku do stosowania w kosmetykach w 2005 roku". Było też "kilka złych przypadków" alergii na MIT "bezpośrednio związanych z farbą", dodaje.

Konsumenci mogą uniknąć MIT wybierając kosmetyki z oznakowaniem Swan i czytając deklaracje dotyczące zawartości na farbach i detergentach, mówi.

Zakaz Komisji dotyczący stosowania MIT w produktach kosmetycznych typu "leave-on", takich jak dezodoranty i kremy, wszedł w życie w lutym 2017 roku. Tymczasem niższy limit MIT z 0,01% do 0,0015% w produktach "spłukiwanych", takich jak szampon i mydło, zostanie wdrożony od 28 kwietnia.

Od listopada ubiegłego roku substancja ta jest również ograniczona w zabawkach dla dzieci poniżej trzech lat oraz zabawkach przeznaczonych do stosowania w jamie ustnej.

Jeśli produkujesz lub importujesz produkty zawierające methylisothiazolinone, ważne jest, abyś był świadomy tego orzeczenia i tego, jak może ono wpłynąć na Twoją firmę.