Raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju: Suplement GRI dla sektora motoryzacyjnego (część 1)

image

W ostatnich wpisach omawialiśmy rosnące znaczenie standaryzacji w śledzeniu zrównoważonego rozwoju. W szczególności omówiliśmy sposoby, w jakie Globalna Inicjatywa Sprawozdawcza (GRI) może być zastosowana do raportowania zrównoważonego rozwoju i łańcucha dostaw.

Choć GRI samo w sobie jest szczególnie użytecznym narzędziem do wyboru i monitorowania wskaźników zrównoważonego rozwoju, to zawiera ono również suplementy branżowe, które mogą wzmocnić już prowadzoną sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W tym wpisie przeanalizujemy jeden z najlepszych przykładów współpracy i standaryzacji w przemyśle produkcyjnym: suplement GRI dla sektora motoryzacyjnego.

Suplement GRI dla sektora motoryzacyjnego w skrócie

Wytyczne te zostały stworzone dzięki współpracy 13 producentów z branży motoryzacyjnej z całego świata (w tym z Azji, Stanów Zjednoczonych i Europy), którzy wspólnie określili najbardziej istotne wskaźniki zrównoważonego rozwoju, dotyczące właśnie producentów z branży motoryzacyjnej.

Obecnie Suplement dla sektora motoryzacyjnego istnieje w wersji pilotażowej, po raz pierwszy opublikowanej w 2004 roku - nie oznacza to jednak, że nie możesz go zastosować w swoich procesach raportowania już dziś. Należy tylko pamiętać, że ramy te mają uzupełniać, a nie zastępować istniejące praktyki raportowania GRI.

Suplement dla sektora motoryzacyjnego zawiera modyfikacje siedmiu spośród istniejących wskaźników zrównoważonego rozwoju GRI oraz 10 zupełnie nowych wskaźników zrównoważonego rozwoju, które są specyficzne dla branży motoryzacyjnej. Uwzględnienie tych 17 zmian w raportach zrównoważonego rozwoju GRI pozwoli Ci uzyskać więcej użytecznych informacji i lepszy obraz sytuacji wśród innych raportujących z branży motoryzacyjnej.

W tym wpisie przedstawimy siedem zmodyfikowanych wskaźników zrównoważonego rozwoju stworzonych przez forum GRI. Aby przeczytać o 10 nowych wskaźnikach GRI zawartych w tym dodatku, przeczytaj część 2 tego artykułu

Co sprawia, że przemysł motoryzacyjny jest wyjątkowy?

Jednym z powodów, dla których GRI zebrało producentów z branży motoryzacyjnej w celu stworzenia suplementu dla sektora motoryzacyjnego, jest fakt, że przemysł motoryzacyjny działa w sposób znacznie różniący się od innych sektorów. Ma on swoje własne problemy, o które inni producenci zazwyczaj nie muszą się martwić, a ich łańcuchy dostaw są inaczej zorganizowane.

Forum odpowiedzialne za opracowanie suplementu dla sektora motoryzacyjnego zwróciło szczególną uwagę na fakt, że producenci samochodów muszą w wyjątkowy sposób uwzględniać emisje oraz wpływ na środowisko i społeczeństwo, które są związane z użytkowaniem produktów.

Grupa określiła również tematy będące przedmiotem szczególnego zainteresowania, które powinny być uwzględnione w każdym programie zrównoważonego rozwoju dla branży motoryzacyjnej, nawet jeśli trudno je ująć ilościowo w raportach GRI:

  • Oceny cyklu życia produktu
  • praktyki projektowania dla środowiska
  • Wybór materiałów w celu uniknięcia materiałów niebezpiecznych i toksycznych
  • Systemy końca życia produktu, w tym projektowanie dla demontażu i recyklingu (Design-for-Disassembly i Design-for-Recycling)
  • Zaangażowanie dostawców w rozwój produktu
  • Polityka wobec dostawców i monitorowanie wydajności dostawców

Jak już wcześniej zauważyliśmy, producenci samochodów zaczynają podchodzić do zarządzania zgodnością ze środowiskiem poprzez łańcuch dostaw.

Ocena dostawców i monitorowanie ich wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju jest również istotnym elementem wyboru właściwych materiałów - ERA nazywa to posiadaniem Systemu Strażnika, który pozwala na weryfikację materiałów od dostawców, zanim trafią one na teren zakładu i staną się przedmiotem naszej odpowiedzialności.

Zmodyfikowane wskaźniki wyników GRI

Siedem spośród standardowych wskaźników zrównoważonego rozwoju GRI zostało zmodyfikowanych tak, aby można je było zastosować do produkcji motoryzacyjnej.

W większości przypadków modyfikacje te nie zmniejszyły ilości raportowanych informacji - zamiast tego zwiększyły ilość segmentacji danych, aby dokładniej odzwierciedlić strukturę łańcucha dostaw w tej branży.

Wskaźnik GRI EC5

Łączne płace i świadczenia na rzecz pracowników: wskaźnik ten został zmodyfikowany w celu uwzględnienia segmentacji według kraju lub regionu, w tym raportowania wynagrodzeń dla najniżej wynagradzanych i medianowo wynagradzanych pracowników pełnoetatowych Twojej firmy.

Należy również zwrócić uwagę na minimalną płacę krajową dla każdego regionu i kraju, w którym zatrudnia się pracowników.

Wskaźnik GRI EN10

NOx, SOx i inne znaczące emisje do powietrza według typu (dla operacji i procesów, nie dla użycia produktu): producenci samochodów powinni teraz uwzględniać w swoich raportach GRI również emisje lotnych związków organicznych (VOC).

Wskaźnik GRI EN15

Procent masy sprzedanych produktów, które można odzyskać i są użyteczne na końcu cyklu życia produktu oraz procent, który jest faktycznie odzyskany: definicja "odzysku" w przypadku samochodów odnosi się do ponownego wykorzystania i odzyskiwania materiałów, jak również energii.

Te rodzaje regeneracji powinny być raportowane oddzielnie.

Wskaźnik GRI PR1

Opis polityki ochrony zdrowia i bezpieczeństwa klienta podczas użytkowania oraz zakres, w jakim ta polityka jest stosowana, a także opis procedur i programów mających na celu rozwiązanie tego problemu, w tym monitorowanie i wyniki tego monitorowania: przemysł motoryzacyjny powinien podzielić ten wskaźnik na trzy kategorie bezpieczeństwa:

  • podlegające zgłoszeniu aktywne elementy bezpieczeństwa to takie, które pozwalają uniknąć wypadków, w tym systemy hamulcowe lub ergonomiczna konstrukcja.
  • Bierne elementy bezpieczeństwa to takie, które zapobiegają obrażeniom pasażerów pojazdu i innych osób na drodze w razie wypadku, w tym pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne.
  • Zabezpieczenia obejmują zamki w drzwiach i zabezpieczenia przeciwkradzieżowe.

Wszystkie trzy kategorie powinny być raportowane oddzielnie.

Wskaźnik GRI PR5

Liczba skarg rozpatrzonych przez organy regulacyjne lub podobne organy urzędowe nadzorujące i regulujące bezpieczeństwo produktów: forum motoryzacyjne zauważyło, że informacje te powinny być wykorzystywane jako miara ilościowa do raportowania zdrowia i bezpieczeństwa klientów dla innych wskaźników GRI, ponieważ trudno jest uwzględnić każdy wypadek samochodowy, a niektóre zgłoszone wypadki wynikają z błędu kierowcy, a nie z problemów związanych z produktem.

Wskaźnik GRI LA1

Podział pracowników, w miarę możliwości, według regionu/kraju, statusu, rodzaju zatrudnienia (pełny etat lub niepełny etat), umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony), powiązania z innymi pracodawcami (np. agencjami pracy tymczasowej): producenci samochodów powinni również przedstawić dane dotyczące rozkładu zawodowego swoich pracowników według tych segmentów.

Wskaźnik GRI LA9

Średnia liczba godzin szkoleniowych rocznie na pracownika według kategorii pracownika: Firmy motoryzacyjne powinny dostarczyć informacji jakościowych na temat tego, czy inwestycje w szkolenia i edukację służą rozwojowi umiejętności, czy też kształceniu ustawicznemu.

W części 2 tego tematu omówimy 10 nowych wskaźników zrównoważonego rozwoju opracowanych specjalnie dla przemysłu motoryzacyjnego.