MSDS i SDS: Gdzie szukać, jak czytać i czego szukać

image


Karty charakterystyki (MSDS) mogą być zastraszające dla początkujących użytkowników, a nawet weteranów, którzy po raz pierwszy mogą używać nowego lub innego środka czyszczącego. 

Ważne jest, aby każdy, kto zajmuje się lub używa komercyjnych środków czyszczących, zapoznał się z kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej (SDS). Zrozumienie, jak czytać i stosować informacje zawarte w Karcie Charakterystyki pozwoli Ci pracować bezpieczniej i lepiej wykonywać swoją pracę.  

Ten artykuł wyjaśni sekcje karty charakterystyki i pozwoli na lepsze zapoznanie się z jej formatem i treścią.

MSDS vs SDS: Czy karty charakterystyki substancji niebezpiecznych są takie same jak karty charakterystyki substancji niebezpiecznych? 

SDS lub karty charakterystyki, formalnie znane jako MSDS (Material Safety Data Sheets) są uznanym na całym świecie formatem przekazywania informacji o stosowaniu, obsłudze i przechowywaniu niebezpiecznych produktów. 

W 2012 r. OSHA (Administracja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy) zmieniła swoje wytyczne w celu dostosowania ich do Globalnie Zharmonizowanego Systemu, aby umożliwić przedstawianie użytkownikom niebezpiecznych informacji chemicznych w sposób spójny, jednolity i łatwy do zrozumienia. Przed aktualizacją MSDS mogą różnić się w zależności od produktu, źródła i kraju, przez co wytyczne są trudne do przestrzegania i bardzo niespójne.

Producenci, dystrybutorzy lub importerzy produktu są obecnie zobowiązani do stosowania nowego 16-sekcyjnego formatu SDS, który przedstawia informacje w spójny sposób. 

Gdzie można znaleźć karty charakterystyki 
OSHA wymaga, aby karty charakterystyki dla wszystkich niebezpiecznych substancji chemicznych były łatwo dostępne dla wszystkich pracowników podczas każdej zmiany. 

Karty charakterystyki mogą być drukowane i przechowywane w segregatorach lub w wersji cyfrowej na komputerze. Kopie papierowe lub przechowywane w Internecie są akceptowalne pod warunkiem, że pracownicy są przeszkoleni w zakresie dostępu do plików i mogą z łatwością uzyskać dostęp do informacji w swoim miejscu pracy. 

Bardzo ważne jest, aby pracodawcy przechowywali arkusze SDS:

  • Wyraźnie widoczny
  • Aktualnie
  • Łatwo dostępny w każdej chwili

Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych powinny być aktualizowane za każdym razem, gdy w związku chemicznym dokonano istotnej zmiany lub gdy pojawiły się nowe informacje dotyczące niebezpiecznej substancji chemicznej. 

Pracodawcy powinni stale zaopatrywać się w aktualne karty charakterystyki substancji niebezpiecznych (SDS), aby chronić bezpieczeństwo pracowników i osób przebywających w budynkach oraz aby zachować zgodność z normami OSHA. Brak zgodności z OSHA może skutkować karami, w tym grzywnami powyżej 13 000 USD za każde naruszenie. 

Jak odczytać kartę charakterystyki 
Jako opiekun lub ktoś, kto zajmuje się chemikaliami w ośrodku, należy poświęcić czas na przeczytanie i zrozumienie karty charakterystyki substancji niebezpiecznej za każdym razem, gdy nowa substancja chemiczna jest wprowadzana do procedury czyszczenia. Ważne jest również, aby przejrzeć kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej przy rozpoczynaniu nowego zadania z komercyjnymi środkami czyszczącymi, których nigdy wcześniej nie używano. 

Karty charakterystyki dostarczą informacji o tym, jak chronić się przed potencjalnym niekorzystnym wpływem na zdrowie, jak właściwie obchodzić się z substancją chemiczną, unikać możliwych zagrożeń, właściwie utylizować substancję chemiczną i nie tylko. 

Dla bezpieczeństwa własnego i osób przebywających w budynku kluczowe znaczenie ma ostrożne obchodzenie się z chemikaliami i przestrzeganie odpowiednich protokołów. 

Odczytanie całej karty charakterystyki substancji niebezpiecznej (MSDS) może pomóc w uniknięciu wypadków i potencjalnych obrażeń spowodowanych niewłaściwym użyciem chemikaliów. 

Wszystkie arkusze SDS mają 16 sekcji. Każda z nich będzie oznaczona następującymi nagłówkami: 

  • Sekcja 1. Identyfikacja 
  • Sekcja 2. Zagrożenie (zagrożenia) Identyfikacja 
  • Sekcja 4. Środki pierwszej pomocy
  • Sekcja 3. Skład/Informacje o składnikach 
  • Sekcja 5. Środki ochrony przeciwpożarowej 
  • Sekcja 6. Środki dotyczące przypadkowego uwolnienia
  • Sekcja 7. Obsługa i składowanie 
  • Sekcja 8. Kontrola narażenia/środki ochrony osobistej  
  • Sekcja 9. Właściwości fizyczne i chemiczne 
  • Sekcja 10. Stabilność i reaktywność 
  • Sekcja 11. Informacje toksykologiczne 
  • Sekcja 12. Informacja ekologiczna 
  • Sekcja 13. Rozważania dotyczące utylizacji 
  • Sekcja 14. Informacje o transporcie 
  • Sekcja 15. Informacje regulacyjne 
  • Sekcja 16. Inne informacje 

Chociaż wszystkie 16 sekcji jest ważnych do przeczytania i zrozumienia, poniższe informacje wyjaśniają sekcje, które są ważne do zrozumienia przed, podczas i po użyciu niebezpiecznego produktu. 

Środki ostrożności
Przed obchodzeniem się z produktem należy być świadomym ryzyka związanego z produktem oraz tego, jakie środki ochrony osobistej (PPE) są niezbędne do jego ochrony. 

Aby znaleźć przegląd głównych zagrożeń związanych ze stosowaniem danej substancji chemicznej, należy odnieść się do sekcji 2, Identyfikacja zagrożeń. Ta sekcja MSDS przedstawia możliwe zagrożenia podczas pracy z chemikaliami. 

środki ochrony osobistej 
Sprzęt ochrony osobistej jest potrzebny, aby zapobiec urazom lub chorobom spowodowanym przypadkowym narażeniem na działanie tych substancji chemicznych. Sekcja 8, Kontrola narażenia/środki ochrony indywidualnej, zawiera wykaz sprzętu niezbędnego do właściwego obchodzenia się z chemikaliami. PPE, które może być zalecane, może obejmować: okulary ochronne, nieprzepuszczalne rękawice, respirator, lub obuwie zamknięte. 


Prawidłowe użytkowanie i przechowywanie produktu 
Informacje na temat używania i przechowywania produktu można znaleźć w rozdziale 7, Postępowanie z produktem i jego przechowywanie. W tej sekcji znajdziesz informacje na temat ewentualnych substancji chemicznych, które mogą być stosowane z produktem, jak zminimalizować uwalnianie się substancji chemicznych do środowiska oraz porady dotyczące ogólnych praktyk higienicznych. Na przykład, nie należy jeść ani pić w pobliżu toksycznych substancji chemicznych, aby uniknąć ich przypadkowego spożycia. Zakazane jest również palenie w miejscach pracy w pobliżu łatwopalnych środków chemicznych. 

W tej sekcji podane są również zalecenia dotyczące bezpiecznego przechowywania produktu, gdy nie jest on używany. Niektóre produkty będą miały określone wymagania dotyczące temperatury i wentylacji. 

Wypadek lub uraz 
Czasami dojdzie do urazu lub choroby i bardzo ważne jest, aby początkowa opieka była zgodna z zalecanymi wytycznymi. Sekcja 4, Środki pierwszej pomocy, opisuje objawy lub skutki, jakie dana osoba może odczuwać po narażeniu na działanie środka chemicznego. Sekcja ta zawiera również niezbędne instrukcje pierwszej pomocy dla każdego rodzaju możliwego narażenia.

Utylizacja produktu 
Po użyciu produktu, niektóre komercyjne środki czyszczące będą musiały zostać usunięte w określony sposób. Sekcja 13. Rozważania dotyczące utylizacji, będą zawierały szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak i gdzie można je prawidłowo utylizować.  

Aby uzyskać więcej informacji na temat kart charakterystyki, odwiedź stronę OSHA. 

Myśli końcowe 
Karty charakterystyki stanowią punkt wyjścia do zrozumienia, jak prawidłowo przygotować, używać i przechowywać komercyjne środki czystości. 

Ważne jest, aby przed użyciem przeczytać i zrozumieć Kartę Charakterystyki dla każdej substancji chemicznej. 

Aktualne karty charakterystyki muszą być umieszczone w widocznych i łatwo dostępnych miejscach dla wszystkich niebezpiecznych substancji chemicznych. Przestrzeganie wytycznych OSHA pomoże zapewnić, że pracownicy przestrzegają właściwych zasad stosowania produktu i procedur dotyczących stosowania środków chemicznych w celu zmniejszenia liczby przypadkowych obrażeń pracowników i osób przebywających w budynku oraz zwiększenia jego czystości.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja operacja jest zgodna z OSHA, skontaktuj się ze specjalistą EBP. 

Zapisz się na nasz blog, aby uzyskać więcej przydatnych wskazówek od ekspertów branżowych, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, wgląd w najnowsze trendy i kreatywne rozwiązania, które pomogą Twojej firmie błyszczeć.