Laboratoria patologiczne wykorzystujące RFID do usprawnienia śledzenia próbek

image

Wprowadzanie błędów jest prawdziwym problemem w laboratorium patologicznym, gdzie błędy przedanalityczne, błędy w oznakowaniu próbek i utrata próbek mogą wystąpić podczas ich pobierania, transportu i dołączania. Z tego powodu laboratoria patologiczne stosują systemy śledzenia próbek (STS), wykorzystujące kody kreskowe w celu zmniejszenia liczby błędów. Jednakże, identyfikacja radiowa (RFID) może pomóc w dalszej redukcji błędów identyfikacji i śledzenia próbek poprzez ciągłe i zautomatyzowane śledzenie próbek.

Systemy śledzenia próbek: obecny model

Błędy w identyfikacji próbek w laboratorium patologicznym mogą powodować poważne szkody, zwłaszcza w przypadku patologii diagnostycznej, która może wpływać na opiekę nad pacjentami poprzez dostarczanie ostatecznych diagnoz chorób. W związku z tym, aby chronić pacjentów przed błędami i zapewnić im właściwe leczenie, wprowadzono wiele inicjatyw w zakresie kontroli jakości, z których podstawową jest wdrożenie systemu śledzenia próbek w laboratorium.

Jednak działania mające na celu zmniejszenie liczby błędów w patologii muszą obejmować każdy etap procesu, niezależnie od tego, czy został on wprowadzony przez pracownika laboratorium, czy przez dostawcę spoza laboratorium. Jako takie, środki kontroli jakości muszą obejmować fazę przedanalityczną, podczas pobierania próbek, fazę analityczną w laboratorium, jak również fazę poanalityczną, która może wystąpić wszędzie tam, gdzie dostarczany jest raport diagnostyczny oraz przechowywane są slajdy i kasety patologiczne1.

System STS wykorzystuje kody kreskowe wraz z oprogramowaniem śledzącym do śledzenia próbki w całym procesie analitycznym. Próbki mogą mieć przypisany kod kreskowy w momencie przybycia do laboratorium, co powoduje zakodowanie numeru identyfikacyjnego próbki z powiązanym kodem kreskowym. Eliminuje to potrzebę ponownego etykietowania próbek na różnych etapach procesu, ułatwiając śledzenie próbki. W ten sposób, dzięki rozwiązaniu do śledzenia tkanek z kodem kreskowym, każdy pacjent posiada unikalny numer identyfikacyjny wraz z kodem kreskowym, który przedstawia numer identyfikacyjny w formie możliwej do zeskanowania. Ponadto kasety z tkankami mogą być drukowane z kodem kreskowym, który może być następnie zeskanowany podczas procesu brutto, aby upewnić się, że nie użyto niewłaściwej kasety. W przypadku wystąpienia błędu zostanie on oznaczony i zarejestrowany, co umożliwi laboratorium ustalenie przyczyny błędu i zapobieganie kolejnym. Kody kreskowe można również drukować i nanosić na szkiełka mikroskopowe używane do celów histologicznych. System STS zapewnia, że tylko próbki jednego pacjenta są manipulowane w tym samym czasie, jednocześnie dostarczając informacji o lokalizacji i użytkowniku w celu zwiększenia możliwości śledzenia.

Kody kreskowe a RFID

Obecny system wykorzystujący kody kreskowe może być dalej udoskonalany, aby lepiej objąć inne fazy procesu patologicznego i rozwiązać pewne problemy związane z wydajnością pracy. Stosowanie kodów kreskowych przyniosło znaczną poprawę w zakresie śledzenia próbek i udowodniło swoją wartość w zakresie redukcji błędów i poprawy jakości. Mają one jednak pewne ograniczenia, które RFID może pokonać. Jednym z nich jest konieczność ręcznego skanowania kodów kreskowych na każdym etapie. Jeśli technicy nie zdążą lub zapomną zeskanować próbki, dodatkowe informacje dotyczące śledzenia nie zostaną zarejestrowane, co sprawi, że kody kreskowe staną się zbędne. Co więcej, infrastruktura śledzenia próbek jest również potrzebna do zmniejszenia błędów przedanalitycznych pomiędzy pobraniem próbki a jej przyjęciem do laboratorium.

Wdrożenie systemu RFID na bazie istniejącego systemu STS oferuje szereg korzyści i rozwiązań problemów związanych z etykietowaniem i zarządzaniem próbkami za pomocą kodów kreskowych2. Nowy system zarządzania próbkami, wykorzystujący technologię RFID, znacznie usprawniłby przetwarzanie próbek masowych, zapewniłby większą trwałość w różnych temperaturach i warunkach oraz usprawniłby ogólne śledzenie próbek. Można to osiągnąć poprzez automatyzację procesu odczytu, dzięki czemu personel nie musi już ręcznie skanować próbek, co minimalizuje wymagany nakład pracy. Etykiety RFID pozwoliłyby na elektroniczne zapisywanie i przechowywanie informacji, oferując większą pojemność danych i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa. Ponadto, ponieważ można je skanować bez konieczności zachowania linii wzroku, możliwe jest jednoczesne skanowanie wielu próbek w czasie rzeczywistym. Co więcej, etykiety i tagi RFID oferują stosunkowo większą odporność na trudne warunki chemiczne i środowiska przetwarzania, ponieważ nie ma wydruku, który by się rozmazał lub rozmył. Oczywiście etykiety RFID mogą być również drukowane z kodami kreskowymi, dzięki czemu laboratoria patologiczne mogą korzystać z najlepszych rozwiązań obu systemów śledzenia.

Wyniki wdrożenia systemu RFID do śledzenia próbek

W wielu laboratoriach klinicznych i patologicznych przeprowadzono próby z wykorzystaniem systemu RFID w celu określenia korzyści, jakie może on zaoferować w rzeczywistych warunkach laboratoryjnych. W badaniu przeprowadzonym na oddziale przeszczepów szpiku kostnego, zastosowanie technologii RFID doprowadziło do 83% redukcji błędów w procesie i 10% redukcji kosztów pracy3. W dwóch badaniach przeprowadzonych na oddziałach patologii anatomicznej zaobserwowano znaczne zmniejszenie liczby zarówno drobnych, jak i istotnych klinicznie błędów w etykietowaniu po wprowadzeniu technologii RFID do praktyki ambulatoryjnej, a także odnotowano znaczne usprawnienie przepływu pracy3. W innym badaniu, w którym zastosowano śledzenie za pomocą technologii HF RFID, uzyskano znaczny spadek liczby błędnie oznakowanych lub nieoznakowanych próbek, z poziomu 765 do 47 (93%)3. Warto zauważyć, że tylko dwa z tych błędów mogły potencjalnie zaszkodzić pacjentowi, a oba zostały zidentyfikowane i skorygowane, zanim doszło do szkody dla pacjenta.

Ostatnio Klinika Mayo również wdrożyła ulepszoną formę śledzenia RFID w celu lepszego śledzenia próbek pobranych od pacjentów. Departament Medycyny Laboratoryjnej i Patologii Mayo Clinic zmodernizował swoją technologię RFID w 2019 roku i opublikował dwa recenzowane badania analizujące to wdrożenie w 2020 roku. Co ważne, wykazały one poprawę śledzenia próbek w fazie przedanalitycznej, od punktu poboru do laboratorium.

Ogólnie rzecz biorąc, wdrożenie RFID wykazało, że minimalizuje potencjalne przypadki utraty próbek, jak również zmniejsza liczbę błędów w oznakowaniu próbek na każdym etapie procesu patologicznego. Dzięki możliwości śledzenia w czasie rzeczywistym, masowego skanowania próbek i większego bezpieczeństwa danych, wszelkie zwiększone wydatki na etykietowanie/śledzenie, konieczne do wdrożenia systemu RFID, są z nawiązką rekompensowane przez oszczędność czasu i ograniczenie błędów.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokiej jakości etykiet specjalnychoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.

Referencje:

  • Nowy system zarządzania próbkami z wykorzystaniem technologii RFID. Hun Shim, Young Uh, Seung Hwan Lee, Young Ro Yoon. J Med Syst. 2011 Dec;35(6):1403-12.
  • Radiofrequency identification specimen tracking in anatomical pathology: pilot study of 1067 consecutive prostate biopsies. David G Bostwick. Ann Diagn Pathol. 2013 Oct;17(5):391-402.
  • Radio-Frequency Identification Specimen Tracking to Improve Quality in Anatomic Pathology. Andrew P Norgan, Kurt E Simon, Barbara A Feehan, Lynn L Saari, Joseph M Doppler, G Scott Welder, John A Sedarski, Christopher T Yoch, Nneka I Comfere, John A Martin, Brian J Bartholmai, R Ross Reichard. Arch Pathol Lab Med. 2020 Feb;144(2):189-195.