Jakie wymagane informacje muszą zawierać etykiety GHS?

image

W 2012 r. OSHA zaktualizowała swoje wymagania dotyczące etykietowania substancji niebezpiecznych, aby dostosować je do międzynarodowych standardów uzgodnionych przez ONZ. Celem było ujednolicenie wszystkich etykiet ostrzegawczych, aby poprawić bezpieczeństwo, zmniejszyć zamieszanie i ułatwić przewożenie niebezpiecznych towarów z jednej jurysdykcji do drugiej.

Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów, czyli GHS, narodził się w USA. OSHA - agencja odpowiedzialna za bezpieczeństwo pracy w Stanach Zjednoczonych - zaktualizowała swoje zasady etykietowania GHS w ramach nowego standardu komunikacyjnego HazCom 2012.

HazCom pociągnął za sobą szereg regulacji dla firm. Firmy muszą opracować i wdrożyć pisemny program, aby móc bezpiecznie obchodzić się z materiałami niebezpiecznymi w miejscu pracy. Muszą również przestrzegać nowych wymogów GHS w zakresie etykietowania w sposób zgodny z HazCom 2012. Każdy pojemnik z niebezpieczną substancją chemiczną musi być oznaczony zestawem elementów (takich jak zwrot wskazujący rodzaj zagrożenia), aby ostrzec każdego, kto ma styczność z opakowaniem, że zawiera ono potencjalnie niebezpieczną substancję.

Jakie informacje muszą zawierać etykiety GHS?

Nowe przepisy jasno określają informacje, które muszą być zawarte na etykietach pojemników. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie pojemniki z niebezpiecznymi substancjami wymagają etykiet ostrzegawczych GHS. Producenci materiałów niebezpiecznych są zobowiązani przez prawo do etykietowania wszystkich pojemników, które wysyłają do firm lub prywatnych konsumentów. Jeśli jednak pracodawca przenosi niebezpieczne chemikalia z oznakowanego pojemnika do przenośnego lub wtórnego pojemnika, który jest przeznaczony do natychmiastowego użycia przez pracownika dokonującego przeniesienia, nie są wymagane etykiety dla przenośnego pojemnika.

Należy pamiętać, że pojemniki wtórne lub przenośne muszą być oznakowane wszystkimi wymaganymi informacjami (z wyjątkiem danych producenta), jeżeli wystąpi którykolwiek z poniższych warunków:

  • Materiał nie jest używany w ciągu zmiany roboczej osoby, która dokonuje transferu.
  • Pracownik, który dokonał transferu, opuszcza miejsce pracy.
  • Pojemnik zostaje przeniesiony do innego miejsca pracy i nie jest już w posiadaniu pracownika, który go napełnił.

piktogramy

Poniżej znajduje się sześć elementów, które etykiety GHS MUSZĄ zawierać:

Słowo sygnałowe

System GHS szereguje stopień zagrożenia stwarzanego przez daną substancję w zależności od "słowa sygnalizacyjnego". Najbardziej niebezpieczne substancje chemiczne są oznaczane słowem "Danger". Mniej niebezpieczne substancje chemiczne powinny używać słowa "ostrzeżenie" w zależności od zestawu wcześniej zdefiniowanych atrybutów ryzyka.

Piktogramy

GHS wykorzystuje piktogramy do informowania o ryzyku stwarzanym przez daną substancję lub związek chemiczny, np. o ryzyku spowodowania oparzeń skóry. Piktogram pokazuje również wpływ, jaki dany materiał może mieć na środowisko, jeśli nie zostanie prawidłowo zutylizowany.

Informacje o producencie

Trzecim elementem są informacje o producencie. Etykiety GHS powinny zawierać nazwę producenta i jego dane kontaktowe, w tym adres i numer telefonu. Informacje o producencie nie są wymagane w przypadku pojemników wtórnych lub przenośnych.

Zwroty wskazujące środki ostrożności

Celem oświadczenia o środkach ostrożności jest poinformowanie użytkowników chemikaliów, jak postępować, bezpiecznie przechowywać, usuwać i reagować na wycieki. Sekcja bezpiecznego postępowania (zapobieganie) informuje użytkownika o tym, jakie środki ochrony osobistej należy stosować, aby zapobiec narażeniu na działanie chemikaliów. Niebezpieczne chemikalia mogą czasami wylać się z pojemników. Operatorzy potrzebują więc informacji, co robić w takim przypadku. Etykiety GHS powinny zawierać krótkie, zwięzłe instrukcje, co robić w przypadku rozlania. Etykieta powinna również pokazywać pracownikom, jak przechowywać niebezpieczne chemikalia, w tym informacje o temperaturach przechowywania.

Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia

Zwrot określający zagrożenie opisuje charakter zagrożenia stwarzanego przez substancję. Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia dla zdrowia mogą zawierać takie elementy jak "rakotwórczość", co oznacza, że substancja chemiczna powoduje raka, "mutagenność", co oznacza, że zawartość może uszkodzić DNA, "toksyczność reprodukcyjna", gdzie substancja może upośledzać płodność. Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia mogą również zawierać ostrzeżenia, że materiał jest "łatwopalny" lub "samoreaktywny" i różne rzeczy, takie jak "wrażliwa skóra", "działanie narkotyczne" i "niebezpieczny dla warstwy ozonowej". Podobnie jak w przypadku zwrotów wskazujących środki ostrożności, listę wymaganych zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia można znaleźć w CFR 1910.1200 Dodatek C.

Identyfikacja produktu

Wreszcie, etykiety GHS muszą zawierać informacje identyfikujące produkt, informujące użytkowników, czym jest dany produkt. Producenci umieszczają te informacje obok swoich danych kontaktowych.

Co oznaczają piktogramy GHS?

W sumie istnieje dziewięć różnych rodzajów piktogramów GHS, ostrzegających użytkowników przed różnymi potencjalnymi zagrożeniami podczas pracy z substancjami niebezpiecznymi.

  • Piktogram zagrożenia dla zdrowia: Piktogram zagrożenia dla zdrowia obejmuje głowę i tułów osoby z kształtem gwiazdy u podstawy jej szyi. Piktogram ten ilustruje, że substancja może powodować raka, wady genetyczne i powodować uszkodzenia organów wewnętrznych.
  • Płomień: Piktogram płomienia, który przedstawia otwarty płomień, jest stosowany na substancjach łatwopalnych, piroforycznych, nadtlenkach organicznych, samoreaktywnych, samonagrzewających się i materiałach, które mogą wydzielać łatwopalny gaz.
  • Wykrzyknik: Piktogram z wykrzyknikiem dotyczy substancji, które podrażniają skórę lub oczy, mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych, działanie narkotyczne i uczulające skórę. Wykrzyknik oznacza materiały, które mogą mieć ostrą toksyczność, co odróżnia go od piktogramu zagrożenia zdrowia, który wskazuje na rzeczy, które mogą mieć długotrwałe lub chroniczne negatywne skutki.
  • Butla gazowa: Producenci muszą używać piktogramu butli gazowej na substancjach gazowych pod ciśnieniem.
  • Płomień nad okręgiem: Piktogram "płomień nad okręgiem" jest podobny do zwykłego piktogramu substancji łatwopalnych, z wyjątkiem okręgu w jego centrum. Piktogram z płomieniem nad okręgiem oznacza, że dana substancja może powodować lub przyczyniać się do spalania lub pożarów poprzez zwiększenie stężenia tlenu w powietrzu. Te substancje chemiczne mogą reagować z materiałami organicznymi (papier, drewno, tkaniny) lub cieczami palnymi, powodując lub nasilając pożary.
  • Korozja: Piktogram korozji oznacza żrące działanie substancji. Materiały żrące mogą uszkadzać tkanki organiczne, takie jak skóra, drogi oddechowe, płuca i żołądek, a także metal, beton i inne materiały.
  • Czaszka i kości krzyżowe: Piktogram czaszki i kości krzyżowej oznacza, że jednorazowe narażenie na działanie substancji chemicznej może być śmiertelne lub spowodować poważne negatywne skutki zdrowotne.
  • Eksplodująca bomba: Piktogram eksplodującej bomby dotyczy substancji wybuchowej, substancji reaktywnej lub substancji zawierających nadtlenki organiczne, które mogą wybuchnąć po podgrzaniu, są chemikaliami niestabilnymi termicznie i mogą być wrażliwe na uderzenie lub tarcie.
  • Piktogram środowiska: Piktogram środowiskowy przedstawia martwe drzewo i rybę, która wypłynęła z wody. Symbol ten informuje pracowników, że dana substancja jest toksyczna dla środowiska wodnego i może uszkodzić ekosystemy.

Celem systemu oznakowania GHS jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i środowisku przed niebezpiecznymi i groźnymi substancjami chemicznymi.