Jak najlepiej wykorzystać telefon komórkowy w laboratorium

image

W dzisiejszych czasach każdy jest przyklejony do swojego telefonu: media społecznościowe, Google, Reddit, codzienne nagłówki wiadomości - to wszystko jest w Twojej kieszeni. Niestety, niepożądane rozpraszanie uwagi w laboratorium może mieć negatywny wpływ na przebieg pracy, produktywność, a nawet bezpieczeństwo. Zamiast więc chować głowę w telefonie, wykorzystaj go do czegoś praktycznego. Wbudowany w telefon aparat fotograficzny w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem może zamienić go w integralny element wyposażenia laboratorium.

Odczytywanie, generowanie i drukowanie kodów kreskowych

Jednym z najlepszych sposobów wykorzystania telefonu komórkowego w laboratorium jest identyfikacja próbek, czyli odczytywanie kodów kreskowych. Do tego celu, prawdopodobnie potrzebna będzie aplikacja z szeroką funkcją skanowania kodów kreskowych, taka jak NeoReader QR & Barcode Scanner. Te aplikacje umożliwiają skanowanie różnych typów kodów kreskowych 1D i 2D, dzięki czemu nie ma ograniczeń co do tego, co można wydrukować (aby zapoznać się z pełnym opisem każdego typu kodu kreskowego, kliknij tutaj). Po odpowiednim dostosowaniu ustawień w aplikacji można korzystać z aparatu fotograficznego telefonu do skanowania kodów kreskowych w razie potrzeby.

Jeśli laboratorium dopiero zaczyna swoją przygodę z technologią kodów kreskowych, telefony są świetnym rozwiązaniem na początek ze względu na ich niski koszt i możliwość rozwiązywania problemów z różnymi typami kodów kreskowych i aplikacjami. W celu lepszej integracji z systemem zarządzania informacjami laboratoryjnymi (LIMS) konieczne może być jednak zastosowanie skanera kodów kreskowych. W przypadku pracowników używających swoich telefonów jako skanerów warto kupić wytrzymałe futerały na telefony; wprawdzie do pracy w laboratorium często potrzebna jest sprawność manualna, ale prawdopodobnie zdarzy się co najmniej jedna lub dwie sytuacje, w których ktoś upuści telefon.

Za pomocą telefonu można nie tylko odczytywać kody kreskowe, ale także je generować za pomocą dowolnej liczby aplikacji na systemy Android lub Apple. Większość aplikacji potrafi generować zarówno kody kreskowe 1D, jak i 2D, w tym kody QR. Aby drukować kody kreskowe, niektórzy producenci drukarek udostępniają specjalne aplikacje umożliwiające drukowanie bezpośrednio z telefonu. Przykładem może być aplikacja Print Station firmy Zebra, dzięki której można sparować telefon z drukarką przez Bluetooth, używać szablonów dokumentów do generowania podpowiedzi na ekranie oraz pobierać i wyświetlać szablony - wszystko to za pomocą telefonu.

Odczytywanie i kodowanie pasywnych znaczników RFID

Choć identyfikacja radiowa (RFID) jest znana od lat 70. ubiegłego wieku, w miejscu pracy, a zwłaszcza w laboratorium, wciąż jest uważana za nową technologię. System RFID składa się z czytnika i transpondera, które mogą wysyłać sygnały na falach długich. Dzięki tym systemom można odczytywać wiele znaczników jednocześnie, bez konieczności utrzymywania bezpośredniej linii wzroku. Jedną z najlepszych cech chipów RFID jest możliwość ich wielokrotnego zapisu: można je ponownie zakodować i używać wielokrotnie.

Dostępna jest długa lista aplikacji, które umożliwiają wykorzystanie telefonu komórkowego do odczytu chipów RFID. Jest jednak kilka przeszkód, które trzeba pokonać, aby skorzystać z tej metody. Na przykład telefon musi być wyposażony w technologię NFC. Choć prawie wszystkie współczesne telefony mają taką możliwość, na ogół mogą one odczytywać tylko tagi NFC. NFC to rodzaj pasywnej technologii RFID, ale aby odczytać ten specyficzny rodzaj sygnału, skaner musi znajdować się stosunkowo blisko znacznika, więc nigdy nie będzie można w pełni wykorzystać możliwości skanowania na duże odległości, jakie oferuje większość zaawansowanych systemów RFID. Specjalny skaner będzie również potrzebny, jeśli chcesz korzystać z technologii RFID wysokiej częstotliwości (HF) i ultra wysokiej częstotliwości (UHF).

Większość użytkowników telefonów zdaje sobie sprawę z możliwości NFC w swoich telefonach, używając ich do płacenia i stukania, podobnie jak w przypadku kart kredytowych z chipem w sklepie. Jednak większość z nich nie wie, że za pomocą odpowiedniej aplikacji można zakodować na chipach NFC własne informacje. Jednym z najlepszych programów jest NFC Tagwriter, aplikacja firmy NXP, która jest darmowa, dostępna zarówno na telefony z systemem Android, jak i Apple, a zaprogramowana przez firmę, która również produkuje chipy NFC.

Dzięki NFC i każdemu innemu systemowi opartemu na technologii RFID możliwe jest obecnie łączenie wkładek RFID z etykietami, co sprawia, że jest to bardziej pożądana opcja, ponieważ większość rodzajów etykiet lub przywieszek można wyposażyć we wkładkę. Dotyczy to niemal wszystkich rodzajów etykiet odpornych na działanie substancji chemicznych, autoklawów i czynników kriogenicznych. Można więc wyposażyć dowolną etykietę w technologię RFID, a za pomocą telefonu można skanować i przepisywać chipy NFC tyle razy, ile się chce.

Komunikacja z LIMS i innymi systemami laboratoryjnymi opartymi na chmurze

Jednym z najważniejszych aspektów technologii telefonów komórkowych jest możliwość komunikowania się z procesami i monitorowania ich na odległość. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, ponieważ COVID-19 sprawił, że praca w laboratorium stała się bardziej niestabilna; w nagłych wypadkach cały personel mający kontakt z osobą zakażoną COVID-19 może być zmuszony do izolacji w domu, pozostawiając laboratorium i jego wyposażenie bez nadzoru przez dłuższy czas.

Na szczęście prawie wszystkie nowe systemy laboratoryjne są oparte na chmurze. Posiadanie systemu LIMS dostępnego przez telefon komórkowy lub tablet umożliwia analizę i interpretację danych bez względu na to, gdzie się znajdujesz - w domu czy na wakacjach. Połączenie systemu LIMS z systemem śledzenia zapasów i/lub systemem rezerwacji sprzętu ułatwia personelowi planowanie nowych zadań i koordynację między sobą w zakresie wykorzystania i zakupu odczynników i sprzętu. Systemy monitorowania laboratoriów również wykorzystują telefony komórkowe, bezpośrednio alarmując użytkowników o znaczących zmianach poziomu wilgotności lub temperatury w zamrażarkach i inkubatorach.

Badania naukowe i media społecznościowe

Najczęstszym zastosowaniem telefonów komórkowych jest przeszukiwanie stron internetowych i mediów społecznościowych. W laboratorium może to oznaczać niepożądane rozpraszanie uwagi, ponieważ tak wiele informacji jest dostępnych po naciśnięciu jednego przycisku. Zamiast tego najlepiej jest korzystać z telefonu, aby skupić się na tym, co najważniejsze: na badaniach. Baza danych Pubmed ma stronę przyjazną dla urządzeń mobilnych, co ułatwia wyszukiwanie i identyfikowanie odpowiednich badań, a naukowcy akademiccy od kilku lat tworzą sieci kontaktów za pośrednictwem ResearchGate. LinkedIn to przydatna platforma mediów społecznościowych, jeśli celem jest nawiązywanie kontaktów z innymi naukowcami i partnerami komercyjnymi. Wszyscy oni mogą ostatecznie przyczynić się do rozwoju Twoich badań.

Telefon nie musi być czymś, co zamyka się na klucz po wejściu do laboratorium, ani nie musi rozpraszać uwagi. W zależności od potrzeb, poziomu komfortu i możliwości, telefon może stanowić integralną część procesu pracy. Może być wykorzystywany jako sprzęt do odczytywania próbek, generowania nowych identyfikatorów kodów kreskowych, a nawet jako narzędzie komunikacji z personelem lub nowymi potencjalnymi współpracownikami. Przede wszystkim ważne jest, aby decyzja o wykorzystaniu go jako narzędzia była oparta na potrzebie zapewnienia wyższej wydajności i produktywności, a jeśli tak nie jest, należy rozważyć rozwiązania alternatywne.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznychoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.