Historia sukcesu planowania zrównoważonego rozwoju: NASCAR kieruje się ekologią

image

Na ostatniej konferencji Alabama E3, której ERA environmental była sponsorem, głównym mówcą był dyrektor NASCAR ds. zielonych innowacji, Mike Lynch. Byliśmy pod takim wrażeniem tego, co miał do powiedzenia na temat zaangażowania NASCAR w zrównoważony rozwój, że pomyśleliśmy, że podzielimy się z Państwem nieco więcej na temat wysiłków NASCAR w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Program zrównoważonego rozwoju NASCAR ma szeroki zasięg i jest ambitny. Jest to właściwie największy program recyklingu i zrównoważonego rozwoju w każdej organizacji sportowej w Stanach Zjednoczonych. Największe wrażenie robi jednak fakt, że łączy on w sobie wiele technik zrównoważonego rozwoju i stawia czoła notorycznie trudnym wyzwaniom w tym zakresie.

Co więcej, NASCAR nadal zwiększa swoją rentowność równolegle z wysiłkami na rzecz zrównoważonego rozwoju. NASCAR jest dowodem na to, że stawianie środowiska na pierwszym miejscu nie oznacza stawiania zysków na drugim.

Energia odnawialna

Przejście na odnawialne źródła energii jest skuteczną i opłacalną metodą redukcji emisji: po początkowej inwestycji (na przykład koszt instalacji panelu słonecznego) natychmiast zaczynasz płacić mniej za energię i masz niezawodne, zrównoważone źródło energii na długo w przyszłości.

NASCAR zainwestował znaczne środki w energię słoneczną i już po niecałych pięciu latach od rozpoczęcia projektu czerpie z tego korzyści. Prowadzi największy na świecie obiekt sportowy zasilany energią słoneczną, w tym tor z sąsiadującą farmą słoneczną, która zapewnia całą potrzebną energię.

Farma ta mieści 40 000 paneli słonecznych i dostarcza energię do lokalnej sieci energetycznej w celu zasilenia 250 domów, zmniejszając w ten sposób całkowitą emisję dwutlenku węgla w okolicy o 2370 ton rocznie. W rzeczywistości, ta farma słoneczna jest największym na świecie zrównoważonym projektem stadionowym, dwukrotnie większym od następnego co do wielkości projektu.

Ten ogromny projekt pozwolił również na obniżenie kosztów energii.

Oprócz tej inwestycji w odnawialne źródła energii, NASCAR zainstalował również panele słoneczne na wielu innych torach wyścigowych. Niektóre tory są już zasilane w 41% przez zrównoważoną energię słoneczną.

Zakupy preferowane przez środowisko

Znane również jako EPP, zakupy preferowane środowiskowo to technika zrównoważonego rozwoju polegająca na znajdowaniu i używaniu produktów i materiałów, które mają mniejszy wpływ na środowisko.

Jak pokazuje NASCAR, kilka mądrych zakupów może mieć ogromny wpływ na roczną emisję.

Największym zwycięstwem NASCAR w zakresie EPP było jego zaangażowanie w stosowanie biopaliw o niskiej emisji i współpraca z producentami paliwa etanolowego. Czyniąc to, NASCAR radykalnie zmniejszył swój ślad węglowy i skutecznie udowodnił, że biopaliwa są realną opcją dla osiągów motoryzacji.

W rzeczywistości NASCAR przeznaczył nawet miejsce na uprawę trawy na przełącznik, rośliny, która jest używana do produkcji biopaliw stosowanych w jego pojazdach.

NASCAR wykorzystał również technikę zrównoważonego rozwoju EPP, aby znaleźć bardziej przyjazną dla środowiska opcję dla swoich płynów przeciwpożarowych. Znalazł on wersję przyjazną dla środowiska, która była równie skuteczna, ale znacznie zmniejszyła ilość uwalnianych gazów cieplarnianych i wyeliminowała narażenie ludzi na toksyczność, która była produktem ubocznym mniej ekologicznych chemikaliów.

Różnorodność biologiczna i ochrona przyrody

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, programy takie jak GRI uwzględniają bioróżnorodność jako istotną część każdego kompletnego programu. Różnorodność biologiczna jest pojęciem trudnym do zmierzenia, a dla większości firm jest również skomplikowana do wdrożenia. NASCAR jest jednak dobrym przykładem na to, jak firma może inwestować w bioróżnorodność i włączyć ją do kompleksowego planu zrównoważonego rozwoju.

NASCAR posiada kilka akrów terenów podmokłych i zarządza nimi zgodnie z federalnymi przepisami dotyczącymi ochrony terenów podmokłych. Posiada również kolejne 520 akrów terenów chronionych, które chroni.

W ramach działań ochronnych NASCAR co roku sadzi tyle drzew, że wystarcza to na 100% emisji do powietrza generowanych podczas imprez (co oznacza, że poświęca również czas na określenie ilości tych emisji).

Choć trudno jest określić pozytywny wpływ tych działań na wyniki finansowe NSACAR, firma wyraźnie dostrzega wartość swojego zaangażowania w ochronę bioróżnorodności i z dumą prezentuje je w swoich raportach dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Recykling

Recykling jest ogromną częścią programu zrównoważonego rozwoju NASCAR. NASCAR ma światowej klasy program recyklingu i współpracuje z innymi liderami zrównoważonego rozwoju, aby zapewnić, że odpady są minimalizowane na każdym wydarzeniu NASCAR.

Obejmuje to recykling pojemników na napoje i żywność, współpracę z dostawcami telefonów komórkowych w celu zachęcania do e-recyklingu, a nawet ponowne wykorzystanie i rafinację olejów, które są zbierane podczas wyścigów. NASCAR przetwarza rocznie 20 000 galonów oleju zużytego podczas wyścigów.

Myślenie poza schematami

NASCAR nie boi się podejmować ryzyka i być odważnym, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój. Czasami myślenie poza schematami może być najlepszym sposobem na poprawę wydajności i zaoszczędzenie pieniędzy.

Na przykład, NASCAR ma jeden tor, na którym znajduje się stado owiec, które utrzymują trawę we właściwym stanie przez cały rok, w sposób naturalny. Ten sam tor jest wolny od szkodników i gryzoni dzięki ptakom, takim jak drapieżne sowy, które są trzymane na miejscu. Wykorzystanie naturalnych zasobów pochodzących z królestwa zwierząt pozwoliło na uwolnienie toru od herbicydów i pestycydów bez uszczerbku dla integralności i jakości terenu.

Więcej o działaniach NASCAR na rzecz zrównoważonego rozwoju można przeczytać tutaj i tutaj.

Image credit: Bryson-Lewis Family