Dlaczego potrzebne są karty charakterystyki (SDS) w miejscu pracy

image


W przypadku noszenia przy sobie niebezpiecznych substancji chemicznych w miejscu pracy należy uzyskać kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej (MSDS) od producenta, importera lub dostawcy tej substancji. Karta charakterystyki jest rodzajem "karty charakterystyki" chemicznej, która wyszczególnia właściwości substancji chemicznej, jej składniki (jeżeli jest mieszaniną), toksyczność, zagrożenia i co należy zrobić w sytuacji awaryjnej, jeżeli wiąże się ona z narażeniem na działanie substancji chemicznej. Ten blog przedstawia w skrócie 3 podstawowe funkcje karty charakterystyki substancji niebezpiecznej, aby pomóc Państwu zrozumieć znaczenie (i uwarunkowania prawne) posiadania tych ważnych dokumentów.
1. Zrozumienie ryzyka i zagrożeń chemicznych
Karty charakterystyki są ważnym narzędziem służącym do zrozumienia zagrożeń chemicznych w miejscu pracy oraz tego, w jaki sposób mogą one wpływać na pracowników, mienie i środowisko. Każda karta charakterystyki zaczyna się od sekcji z informacjami o zagrożeniach, która wyjaśnia zagrożenia fizyczne i zdrowotne związane z daną substancją chemiczną przy użyciu uznanych na całym świecie symboli i kodów. Są to m.in. następujące symbole i kody:
Słowa sygnalizujące, które wskazują na stopień zagrożenia (NIEBEZPIECZEŃSTWO lub OSTRZEŻENIE)
Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia, które określają klasę zagrożenia GHS*
Kod ADG Identyfikatory zagrożeń
Zwroty wskazujące środki ostrożności, które określają sposób unikania narażenia dzięki bezpiecznym praktykom pracy, środkom ochrony osobistej i właściwemu przechowywaniu.
*GHS = Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów
**KodeksADG = australijski kodeks postępowania z towarami niebezpiecznymi
2. Tworzenie Rejestru Niebezpiecznych Substancji Chemicznych
W przypadku przewożenia substancji niebezpiecznych na miejscu, australijskie przepisy WHS wymagają utworzenia urzędowego rejestru niebezpiecznych substancji chemicznych (Register of Hazardous Chemicals). Rejestr ten jest listą nazw substancji chemicznych oraz aktualną kartą charakterystyki substancji niebezpiecznych dla każdej z nich. Musi on być przechowywany w miejscach pracy, sklepach z chemikaliami, stacjach dekantacyjnych i innych miejscach, w których pracownicy mogą być narażeni na działanie substancji chemicznych (i związanych z nimi zagrożeń).
Wielu nadzorców pracy i kierowników liniowych błędnie uważa, że Rejestr Niebezpiecznych Substancji Chemicznych jest tylko narzędziem do prowadzenia ewidencji. Nie jest. Podstawowym celem rejestru jest to, aby pracownicy i inni pracownicy, którzy faktycznie używają tych substancji chemicznych (lub są natychmiast narażeni na ich działanie), mieli łatwy dostęp do szczegółowych informacji o zagrożeniach, bezpiecznego użytkowania i przechowywania, udzielania pierwszej pomocy, informacji o truciznach i pomocy w nagłych wypadkach.  
SDS są centralnym elementem rejestru i mogą być przechowywane na miejscu w formie papierowej lub elektronicznej. Stworzyliśmy poniższą tabelę porównawczą, aby pomóc Ci w użyciu SDS do 
3. Dostarczanie informacji awaryjnych
Informacje zawarte w Kartach Charakterystyki wykraczają poza podsumowanie wydrukowane na etykiecie chemicznej i przedstawiają bardziej szczegółowe informacje toksykologiczne, dotyczące pierwszej pomocy i reakcji w nagłych wypadkach. Karty charakterystyki są podstawową częścią planowania awaryjnego i tworzenia programu szkolenia personelu, ale są one również wykorzystywane przez pracowników i personel, gdy faktycznie reagują na wypadek narażenia chemicznego i wymagają informacji o pierwszej pomocy. Poniżej przedstawiamy dwa różne sposoby ich wykorzystania.
Planowanie awaryjne
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej określa, czy dana substancja chemiczna stanowi również zagrożenie fizyczne (tj. może się palić lub powodować pożar, wybuchać lub być reaktywna).
Pożary - jeśli substancja chemiczna jest zdolna do spalania lub wywołania pożaru, należy to uwzględnić w planie awaryjnym. Na podstawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznej (MSDS) będziesz w stanie określić, czy substancja jest łatwopalna, palna, czy też jest utleniaczem - plus warunki (lub źródła zapłonu), które doprowadzą do pożaru. Podana jest również temperatura zapłonu i zasięg wybuchowy substancji chemicznej, jak również rodzaj sprzętu gaśniczego, który będzie potrzebny do ugaszenia pożaru.
Wybuchy - MSDS zidentyfikuje materiały niestabilne, takie jak nitrogliceryna i trotyl, które same w sobie są wybuchowe, jak również gazy sprężone w butlach, które mogą wybuchnąć po pęknięciu lub przegrzaniu.
Niebezpieczne reakcje - MSDS określi wszelkie warunki lub inne substancje, które mogą wywołać niebezpieczną reakcję chemiczną. Niektóre substancje chemiczne nagrzewają się, rozkładają, a nawet eksplodują w kontakcie z wodą lub światłem słonecznym, podczas gdy inne tworzą trujące gazy.
Oddziaływanie na środowisko - każda Karta Charakterystyki Substancji Chemicznych zawiera specjalną sekcję danych ekologicznych, które szczegółowo opisują, w jaki sposób dana substancja chemiczna może oddziaływać na środowisko: w tym na glebę, drogi wodne, życie wodne i organizmy lądowe. Istnieją również sekcje zawierające szczegółowe informacje o tym, jak reagować na przypadkowe wycieki, wycieki lub uwolnienia substancji chemicznych, a także o procedurach bezpiecznego usuwania odpadów.
Środki ochrony indywidualnej i sprzęt ratunkowy - karta charakterystyki substancji niebezpiecznej będzie zawierać szczegółowe informacje na temat środków ochrony indywidualnej wymaganych przez personel i załogi ratownicze, a także innego sprzętu ratunkowego, takiego jak stanowiska płukania oczu, prysznice ochronne, zestawy do usuwania wycieków i wanny wgłębne.
Wypadki narażenia chemicznego i pierwsza pomoc
Każda karta charakterystyki zawiera pełny opis toksykologii i zagrożeń dla zdrowia danej substancji chemicznej. Jest to wyszczególnione w kilku sekcjach, w tym:
Toksykologia - w części toksykologicznej karty charakterystyki substancji niebezpiecznej wymienione są wszelkie ostre lub przewlekłe skutki zdrowotne, które mogą być spowodowane przez tę substancję chemiczną. Należy dowiedzieć się, w jaki sposób substancja chemiczna może dostać się do organizmu (wchłonąć skórę lub oczy, wdychać lub połknąć) oraz czy może powodować oparzenia, wymioty, raka lub śmierć.
Informacje o pierwszej pomocy i leczeniu - karta charakterystyki substancji niebezpiecznej będzie zawierała zestaw zwrotów wskazujących środki ostrożności i środki pierwszej pomocy. Są one uporządkowane według dróg narażenia (skóra, oczy, połknięcie, wdychanie), leczenia pierwszej pomocy, sposobu kontaktowania się z serwisem informacyjnym o truciznach oraz informacje dla lekarza prowadzącego. Znajdują się w nim szczegółowe informacje na temat środków ochrony indywidualnej i środków ostrożności, które mają być stosowane przez osoby udzielające pierwszej pomocy.