Definiowanie inteligentnych etykiet i znaczników do identyfikacji

image

Postęp technologiczny wpłynął na każdą branżę, w tym na branżę identyfikacyjną, co doprowadziło do opracowania "inteligentnych" etykiet i identyfikatorów. Inteligentne etykiety wykorzystują technologię w celu zapewnienia dodatkowych funkcji w handlu detalicznym, logistyce i badaniach naukowych. Odkryjmy, czym są i jak działają inteligentne etykiety.

Czym są inteligentne etykiety?

Opis inteligentnych etykiet może się różnić w zależności od dziedziny i branży, a dostępnych jest kilka definicji. Mówiąc najprościej, etykiety inteligentne to etykiety, w których zastosowano technologię rozszerzającą ich funkcjonalność poza tradycyjne metody druku. Etykiety te powinny również reagować na określone bodźce, takie jak promieniowanie UV, temperatura lub elektroniczne urządzenie konsumenckie.

Identyfikacja radiowa (RFID)

Etykiety RFID to prawdopodobnie najlepszy przykład dostępnych obecnie inteligentnych etykiet. Etykiety te składają się z etykiety z wbudowanym chipem identyfikacyjnym połączonym z anteną i współpracują ze skanerem RFID oraz systemem przetwarzania danych. Wykorzystują one głównie pasywne chipy identyfikacyjne ze względu na ich mniejszy rozmiar i większą elastyczność, a zasilane są przez indukcję elektromagnetyczną wytwarzaną przez sygnały o częstotliwości radiowej z czytnika RFID. Odebrany sygnał jest modulowany i odbijany z powrotem, przy czym każdy sygnał jest unikalny dla każdego chipu. Istnieją również nowsze formy etykiet RFID, które wykorzystują diody LED i reagują na migające światło zamiast na fale radiowe.

Etykiety RFID mają kilka zalet, które przewyższają tradycyjne etykiety z kodami kreskowymi. Ponieważ działają one w oparciu o fale radiowe, do skanowania nie wymagają bezpośredniej widoczności. Oznacza to, że nie trzeba wyjmować produktów z pojemników w celu ich zeskanowania, a także umożliwia jednoczesne skanowanie wielu produktów, co pozwala zaoszczędzić czas. Może to być bardzo korzystne dla placówek badawczych przechowujących cenne próbki w niskich temperaturach, gdzie wyjęcie ich z zamrażarek mogłoby spowodować rozmrożenie i zniszczenie próbki. Ponadto stacjonarne skanery RFID o szerokim zasięgu można wykorzystywać do sporządzania dokładnych raportów o stanie zapasów w czasie rzeczywistym, co eliminuje konieczność ręcznego inwentaryzowania zapasów. Etykiety RFID mogą być również szyfrowane, co pozwala lepiej chronić poufne informacje.

Kody kreskowe Quick Response (QR)

Kody QR to kody kreskowe 2D, które umożliwiają zakodowanie większej ilości informacji niż tradycyjne kody 1D, a jednocześnie zajmują mniej miejsca, ponieważ porządkują informacje zarówno w pionie, jak i w poziomie. Niektóre z zalet tego typu kodów kreskowych to ich wysoka odporność na uszkodzenia, dzięki czemu niewielkie zadrapania nie wpływają na integralność kodu, elastyczność rozmiarów, możliwość dostosowania do powierzchni etykiet oraz możliwość kodowania tekstu alfanumerycznego, kodu binarnego, a nawet kanji. Ponadto kody QR można skanować w dowolnej orientacji za pomocą aplikacji, które można pobrać na dowolny telefon komórkowy, co sprawia, że skanowanie jest łatwe i wygodne.

Tym, co pozwala im nadać etykietom miano "inteligentnych", jest fakt, że mogą być skanowane przez urządzenia mobilne i łączyć się z treścią na stronie internetowej, a nawet zachęcać do pobrania pliku. Dzięki temu etykiety z kodami QR doskonale nadają się do śledzenia i identyfikacji produktów w logistyce lub dostarczania materiałów marketingowych klientom detalicznym. Inteligentne etykiety QR są łatwe do wdrożenia, idealne do druku termicznego i zgodne z oprogramowaniem do kodowania kreskowego.

Kody kreskowe osadzone w danych

Kod kreskowy osadzony w danych to kod kreskowy 1D, który został rozszerzony lub ułożony w stos w celu przechowywania większej ilości informacji. Takie kody kreskowe są obecnie szeroko stosowane w przemyśle spożywczym do rejestrowania dat, masy i ceny produktów w celu dokładniejszego zarządzania datą ważności, lepszej kontroli zapasów i ograniczenia marnotrawstwa żywności. Oprócz przechowywania większej ilości danych można je także wykorzystywać do uruchamiania określonych procedur automatycznych.

Główną wadą wbudowanych kodów kreskowych jest konieczność odpowiedniego ustawienia skanera względem kodu kreskowego w celu jego odczytania. Oznacza to również, że konieczny jest wydruk wysokiej jakości, a nawet niewielkie uszkodzenia mogą spowodować, że kod kreskowy będzie nieczytelny. Kody kreskowe oferują jednak szereg korzyści, zwłaszcza dla zarządzania łańcuchem dostaw. Ich zdolność do przechowywania większej ilości informacji jest również przydatna w punktach sprzedaży, ponieważ ograniczają rotację zapasów, usprawniają zarządzanie zapasami oraz zarządzanie promocjami i rabatami.

Wskaźniki temperatury w funkcji czasu (TTI)

Istnieją także nowe i kreatywne zastosowania etykiet inteligentnych, które obejmują TTI. Te inteligentne etykiety, które mogą być stosowane podczas produkcji, wskazują, czy produkt był przechowywany w zalecanych warunkach temperaturowych. Stosowane głównie w przemyśle spożywczym, aby zapewnić, że produkty i inne produkty konsumpcyjne są przechowywane w zrównoważonym łańcuchu chłodniczym. Osiąga się to dzięki nieodwracalnej zmianie koloru, która wynika z łącznego działania czasu i temperatury, zapewniając skumulowaną historię czasowo-temperaturową produktu. W związku z tym mogą one zapewnić szybką wizualną ocenę integralności produktu i ujawnić, czy został on wyjęty z chłodni lub poddany niespełniającym norm warunkom chłodniczym.

TTI można podzielić na kilka różnych grup, w zależności od zastosowanej technologii, w tym na fizyczne, chemiczne i biologiczne. Dzięki wielu zaletom można na nich drukować kody kreskowe, co pozwala na ich cyfrowe skanowanie/odczytywanie. Przemysł spożywczy powszechnie wykorzystuje TTI do wizualnego oznaczania terminu przydatności do spożycia żywności, firmy farmaceutyczne do oznaczania daty ważności leków, a także na produktach medycznych zarówno w klinice, jak i w laboratorium.

Jak drukowane są etykiety inteligentne?

Etykiety inteligentne są najczęściej drukowane za pomocą drukarek termotransferowych, ponieważ wykorzystują one podłoża wrażliwe na nacisk. Niektóre firmy stosują jednak również drukarki atramentowe i fleksograficzne. LabTAG posiada w swojej ofercie drukarki termiczne, które mogą drukować tego typu etykiety inteligentne, w tym również drukarki RFID, zaprojektowane specjalnie do tego celu. Oferujemy również kompleksowe usługi drukowania wraz z usługami sortowania kodów kreskowych, jeśli wolisz otrzymać etykiety wstępnie zadrukowane i gotowe do użycia.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych orazoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.