Co to jest karta charakterystyki? Do czego służy?

image

 Cel arkuszy danych dotyczących bezpieczeństwa, formatowanie i wymagania dotyczące zawartości oraz więcej
 Definicja karty charakterystyki
Karty charakterystyki (SDS) są częścią składową Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS). System ten standaryzuje kryteria klasyfikacji zagrożeń i elementy komunikacji zagrożeń chemicznych na całym świecie. Chociaż GHS nie jest regulacją, to jednak stanowi ramy, które prowadzą producentów przez klasyfikowanie i etykietowanie niebezpiecznych substancji chemicznych w celu lepszej ochrony ludzi i środowiska przed nimi. GHS usprawnia klasyfikację i przepisy dotyczące komunikacji w zakresie niebezpiecznych substancji chemicznych. Bez niego, jeden produkt wymaga wielu klasyfikacji, etykiet i kart charakterystyki (SDS), ponieważ systemy regulacyjne różnych krajów tak bardzo się od siebie różnią.

Chemiczne karty charakterystykiP Wcześniej karty charakterystyki działały w taki sam sposób, jak karty charakterystyki (MSDS) w standardzie komunikacji zagrożeń OSHA (Occupational Safety and Health Administration's). Obecnie standard HazCom OSHA (HCS) jest zgodny z GHS i "zapewnia wspólne i spójne podejście do klasyfikacji chemikaliów i przekazywania informacji o zagrożeniach na etykietach i kartach charakterystyki". Aktualizacja ta pomoże również zmniejszyć bariery handlowe i przyczyni się do poprawy wydajności amerykańskich przedsiębiorstw, które regularnie obchodzą się z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, przechowują je i stosują, a jednocześnie zapewni oszczędności kosztów amerykańskim przedsiębiorstwom, które okresowo aktualizują karty charakterystyki i etykiety substancji chemicznych objętych standardem komunikacji zagrożeń". Ponieważ OSHA dostosowała się do GHS, nakazała, aby karty charakterystyki miały teraz określony format 16 sekcji. Same karty charakterystyki dostarczają wyczerpujących informacji na temat substancji lub mieszanin stosowanych w zarządzaniu chemikaliami w miejscu pracy.

Cel kart charakterystyki
Zazwyczaj karta charakterystyki jest wykorzystywana jako źródło informacji o zagrożeniach, w tym zagrożeniach dla środowiska, oraz do zbierania wskazówek dotyczących środków ostrożności. Należy zauważyć, że Karta Charakterystyki Niebezpiecznej Substancji Chemicznej odnosi się bardziej do produktów niż do konkretnych miejsc pracy; jednakże Karta Charakterystyki Niebezpiecznej Substancji Chemicznej daje pracodawcy możliwość opracowania aktywnego programu środków ochrony pracowników i szkoleń, które są specyficzne dla miejsca pracy i rozważenia środków, które są niezbędne do ochrony środowiska. Karty charakterystyki zawierają również krytyczne informacje dla służb ratowniczych, centrów zatruć, firm transportowych, które przenoszą niebezpieczne chemikalia, a także dla specjalistów i konsumentów, którzy używają pestycydów.

Istnieją pewne kryteria określające, kiedy należy sporządzić kartę charakterystyki. Mianowicie, karta charakterystyki jest wymagana, gdy substancje i mieszaniny spełniają zharmonizowane kryteria dotyczące zagrożeń fizycznych, zdrowotnych lub środowiskowych zgodnie z GHS oraz gdy mieszaniny zawierają składniki, które są rakotwórcze, szkodliwe dla rozrodczości lub na tyle toksyczne, że przekraczają limity dla kart charakterystyki określone w kryteriach dla konkretnych mieszanin. Różne organy mogą również wymagać karty charakterystyki dla mieszanin, które nie spełniają kryteriów klasyfikacji, ale które zawierają niebezpieczne składniki w pewnych stężeniach.

Format i treść karty charakterystyki
Karta charakterystyki zawiera 16 sekcji. Format nie powinien się różnić. Są to następujące sekcje:

  1. Identyfikacja - Należy zidentyfikować chemikalia zawarte w karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej i zalecane zastosowania wraz z danymi kontaktowymi dostawcy.
  2. Identyfikacja zagrożenia (zagrożeń) - Identyfikacja zagrożeń stwarzanych przez substancję chemiczną i związane z nią niezbędne informacje ostrzegawcze
  3. Skład/informacja o składnikach - Identyfikacja składnika(-ów) zawartego(-ych) w produkcie, w tym zanieczyszczeń i stabilizatorów
  4. Środki pierwszej pomocy - Należy opisać wstępną opiekę, jaką osoby nieprzeszkolone zobowiązane do udzielenia pomocy osobie, która była narażona na działanie substancji chemicznej.
  5. Środki gaśnicze - Przedstawienie zaleceń dotyczących zwalczania pożaru spowodowanego przez substancję chemiczną
  6. Środki zaradcze w przypadku niezamierzonego uwolnienia - Przedstawienie zaleceń dotyczących reakcji na wycieki, nieszczelności lub uwolnienia, w tym działań mających na celu zapobieganie lub minimalizowanie narażenia ludzi, miejsc i środowiska.
  7. Obsługa i magazynowanie - Zapewnienie wytycznych dotyczących bezpiecznych praktyk obsługi i warunków bezpiecznego magazynowania
  8. Kontrola narażenia/środki ochrony indywidualnej - Wskazać wartości graniczne narażenia, techniczne środki kontroli i środki ochrony indywidualnej stosowane w celu zminimalizowania narażenia
  9. Właściwości fizyczne i chemiczne - Identyfikacja właściwości fizycznych i chemicznych związanych z substancją lub mieszaniną
  10. Stabilność i reaktywność - Opisać zagrożenia związane z reaktywnością stabilności chemicznej i chemicznej
  11. Informacje toksykologiczne - Należy podać informacje dotyczące skutków toksykologicznych i zdrowotnych lub wskazać, czy dane nie są dostępne.
  12. Informacje ekologiczne - Należy przedstawić informacje w celu oceny wpływu chemikaliów na środowisko, jeżeli mają one zostać uwolnione do środowiska.
  13. Rozważania dotyczące utylizacji - Należy dostarczyć wytyczne dotyczące właściwych praktyk utylizacji, recyklingu lub regeneracji substancji chemicznej do pojemnika, jak również praktyk bezpiecznego obchodzenia się z nią.
  14. Informacje dotyczące transportu - Wskazówki dotyczące klasyfikacji w odniesieniu do transportu drogowego, powietrznego, kolejowego lub morskiego niebezpiecznych chemikaliów.
  15. Informacje o przepisach prawnych - Należy określić przepisy dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska specyficzne dla produktu, które nie są podane w innym miejscu karty charakterystyki substancji niebezpiecznej.
  16. Inne informacje - Należy wskazać, kiedy przygotowano Kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej i kiedy została ona ostatnio zmieniona.