30 rzeczy, które można oznaczyć w laboratorium

image

Etykiety pomagają zorganizować laboratorium i śledzić najważniejsze dane. Oto krótki przegląd 30 artykułów laboratoryjnych, które wymagają oznakowania.

1) Fiolki i mikrotuby

Fiolki i mikrotuby są prawdopodobnie najczęściej używanymi pojemnikami w laboratorium. Bez względu na to, czy są używane do wykonywania podzielników, seryjnych rozcieńczeń, czy do przechowywania w warunkach kriogenicznych, zawsze powinny być wyraźnie oznaczone drukowanymi lub kodowanymi kreskowo etykietami. Etykiety kriogeniczne to uniwersalna opcja, którą można stosować do większości fiolek, choć dostępne są także etykiety przeznaczone specjalnie do fiolek z wgłębionymi nakrętkami i już zamrożonych.

2) Pudełka

Pudełka z tworzywa sztucznego lub tektury służą przede wszystkim do przechowywania probówek i fiolek w lodówkach, zamrażarkach i zbiornikach z ciekłym azotem. Pudełka kriogeniczne/mroźnicze wymagają etykiet kriogenicznych lub do głębokiego mrożenia, które wytrzymają przechowywanie w takich warunkach.

3) Słomki kriogeniczne

Słomki kriogeniczne i urządzenia do witryfikacji wymagają unikalnej etykiety kriogenicznej, która opasuje ich małą średnicę i jest odporna na proces witryfikacji.

4) Worki do zamrażarki

Torebki do zamrażania to sugerowane pojemniki na próbki o objętości większej niż 5 ml. Mogą być używane do przechowywania różnych próbek w lodówkach i zamrażarkach. Torebki są wykonane z elastycznej folii i dlatego wymagają równie elastycznej etykiety, aby uniknąć pęknięcia lub odklejenia podczas zamrażania.

5) Torebki na krew

Wszystkie produkowane składniki krwi mają standardowy format etykiety umieszczanej na worku. Ta podstawowa etykieta musi być zgodna ze standardem etykietowania ISBT 128 i posiadać klej zgodny z normą U.S. FDA 21 CFR 175.105. Drugorzędne etykiety na worki z krwią można umieszczać na etykiecie podstawowego worka z krwią bez konieczności uzyskania zatwierdzenia FDA.

6) Metalowe stojaki na pojemniki kriogeniczne

Metalowe stojaki są stosowane w zamrażarkach niskotemperaturowych i zamrażarkach Dewara na ciekły azot do porządkowania pudełek kriogenicznych. Boki i wierzchy tych stojaków można oznaczyć, aby przyspieszyć pobieranie próbek.

7) Kanały

Fiolki kriogeniczne można również przechowywać w zbiornikach z ciekłym azotem, używając aluminiowych kriokomórek. Zwykle mieszczą one jednocześnie pięć fiolek i powinny być oznakowane na górze w celu łatwej identyfikacji.

8) Kanistry na słomki

Kanistry umożliwiają bezpieczne przechowywanie słomek kriogenicznych w ciekłym azocie w celu ich długotrwałego przechowywania. Wymagają one etykiet kriogenicznych przeznaczonych do powierzchni metalowych, na których nadrukowane są kody kreskowe i czytelny tekst.

9) Płytki i mikropłytki

Mikropłytki są używane do różnych zastosowań, od PCR, ELISA i hodowli komórkowych. Płytki te wymagają wąskich etykiet, ponieważ zapewniają ograniczoną przestrzeń na identyfikację, ograniczoną do niewielkiego obszaru wokół boku.

10) Płytki

Płytki Petriego mają wiele zastosowań w laboratorium, zwłaszcza do hodowli komórkowych. Podobnie jak płytki, mają ograniczoną powierzchnię do etykietowania, ale można je również znakować od spodu za pomocą przezroczystych etykiet z odwrotnym nadrukiem.

11) Paski PCR

Paski 8-rurkowe są powszechnie używane do przeprowadzania eksperymentów PCR i qPCR i mogą być znakowane przy użyciu perforowanego paska z etykietą, który dzieli się na 8 części w celu identyfikacji każdego dołka.

12) Szkiełka mikroskopowe

Szkiełka mikroskopowe to powszechne narzędzie stosowane w histologii i do wielu eksperymentów z obrazowaniem. Etykiety na szkiełka mikroskopowe muszą być odporne na działanie silnych środków chemicznych i różnych zabarwień.

13) Bloczki woskowe

Bloczki parafinowe używane w procesie histologicznym mogą stanowić wyzwanie dla identyfikacji. Zalecamy stosowanie etykiet odpornych na chemikalia metodą termotransferu, wykonanych specjalnie do powierzchni trudnych do przyklejenia.

14) Osadzanie w żywicy

Próbki przeznaczone do użycia w mikroskopii elektronowej muszą być najpierw zatopione w żywicy. Dokładna identyfikacja tych próbek wymaga etykiety, która może być polimeryzowana w żywicy wraz z próbką.

15) Kolby hodowlane

Najpowszechniej stosowany pojemnik do hodowli komórek ssaków. Dostępne są w różnych rozmiarach, są regularnie dezynfekowane i przeznaczone do przechowywania w inkubatorach do hodowli komórkowych. W związku z tym zaleca się umieszczanie na tych pojemnikach etykiet odpornych na działanie alkoholu i wysokiej temperatury.

16) Kolby wolumetryczne

Używane głównie w laboratoriach chemicznych do sporządzania roztworów o ściśle określonej objętości. Zaleca się stosowanie etykiet flagowych odpornych na działanie substancji chemicznych, ponieważ nie będą one zasłaniać podziałki podczas przygotowywania roztworów.

17) Butelki

Butelki używane do przechowywania buforów i roztworów laboratoryjnych powinny być oznaczone etykietami odpornymi na przypadkowy kontakt z chemikaliami laboratoryjnymi. Jeśli są używane w autoklawach, etykiety powinny być odporne na sterylizację.

18) Plastikowe pojemniki jednorazowego użytku

Jednorazowe pojemniki są uniwersalnym, tanim narzędziem używanym w wielu laboratoriach do wykonywania różnych zadań, np. podczas przemywania Western Blot lub do przechowywania próbek w lodówkach laboratoryjnych, co wymaga etykiet na zamrażarki laboratoryjne.

19) Narzędzia chirurgiczne

W wielu laboratoriach podczas doświadczeń na zwierzętach używa się narzędzi chirurgicznych. Narzędzia te wymagają oczywiście odpowiedniej sterylizacji między kolejnymi doświadczeniami i powinny być oznaczone etykietami odpornymi na autoklaw.

20) Strzykawki

Strzykawki medyczne są używane do pracy ze zwierzętami i do określonych doświadczeń w laboratorium. Flagowe etykiety na strzykawki umożliwiają wyraźne oznaczenie tych strzykawek bez zasłaniania ich zawartości lub podziałki.

21) Pojemniki i woreczki do sterylizacji

Materiały luźne i sprzęt laboratoryjny można sterylizować w pojemnikach lub woreczkach przeznaczonych do tego celu. Pojemniki te powinny być oznaczone etykietami odpornymi na działanie autoklawu i taśmą wskaźnikową sterylizacji.

22) Pipety

Pipety w laboratorium mogą być przydzielane poszczególnym naukowcom lub do konkretnych zastosowań. Na przykład zestaw pipet można przydzielić specjalnie do eksperymentów PCR i RNase-free. Etykiety lub taśmy laboratoryjne w ogólnym kolorze umożliwiają szybką identyfikację dzięki kodom kolorystycznym.

23) Sprzęt

Różne urządzenia w laboratorium wymagają regularnej kalibracji i konserwacji. Etykiety kalibracji laboratoryjnej to świetny sposób na oznaczenie daty kalibracji, statusu i danych kontaktowych technika.

24) Półki w zamrażarkach

Zamrażarki mogą szybko zapełnić się odczynnikami, próbkami i buforami reakcyjnymi. Etykiety do kriokomory mogą pomóc w ich uporządkowaniu poprzez identyfikację półek, regałów i szuflad.

25) Szafa bezpieczeństwa

Laboratoria używają szaf bezpieczeństwa do przechowywania niebezpiecznych substancji chemicznych. Laboratoryjne etykiety bezpieczeństwa, takie jak etykiety GHS, to świetny sposób, aby upewnić się, że pracownicy są świadomi potencjalnych zagrożeń i wytycznych dotyczących bezpieczeństwa.

26) Notatnik

Etykiety laboratoryjne ogólnego zastosowania można wykorzystać do oznaczenia kolorami i lepszego uporządkowania notatnika laboratoryjnego. Wydrukowane etykiety można również wykorzystać do śledzenia próbek, a następnie dodać je do notatnika, aby dokładniej opisać dany eksperyment.

27) Teczki na dokumenty

Praca w laboratorium wymaga również pewnej ilości papierkowej roboty. Od artykułów po pisemne notatki, granty i dokumenty. Przechowuj wszystko uporządkowane w szafce na dokumenty z dobrze oznaczonymi teczkami za pomocą kolorowych etykiet ogólnego zastosowania.

28) Pomieszczenia dla zwierząt

W wielu laboratoriach pracuje się z małymi zwierzętami, na których przeprowadza się różne eksperymenty. Ich pomieszczenia często muszą być oznaczone etykietami zawierającymi informacje genetyczne, informacje o aktualnym leczeniu i inne dane. Etykiety laminowane są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ są odporne na działanie różnych czynników, w tym ścieranie i chemikalia.

29) Stół warsztatowy

W niektórych przypadkach konieczne może być również oznaczenie stołu warsztatowego. Mogą to być notatki, przypomnienia lub po prostu istotne informacje, do których trzeba mieć łatwy dostęp. Usuwalne etykiety ułatwiają sprzątanie, ponieważ nie pozostawiają śladów kleju.

30) Materiały radioaktywne

Laboratoria pracujące z materiałami radioaktywnymi muszą odpowiednio oznakować każdy sprzęt, który ma kontakt z materiałami radioaktywnymi. Dotyczy to ławek, pipet i zamrażarki używanej do przechowywania. W tym celu dostępne są etykiety ostrzegawcze o materiałach radioaktywnych w różnych rozmiarach.

LabTAG firmy GA International uwielbia etykiety i rozwiązania identyfikacyjne. Pomagamy Ci organizować i śledzić istotne dane. Jesteśmy wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych orazoraz dostawca rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.