Czym jest GHS?

image

Czym jest GHS?

GHS (Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów) jest systemem wprowadzonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, który definiuje klasyfikację zagrożeń związanych z produktami chemicznymi i przekazywanie informacji dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa na etykietach i kartach charakterystyki (SDS). Wiele krajów posiada systemy regulacyjne dotyczące chemikaliów. Na rynku międzynarodowym różnice w zawartości mogą powodować niespójność ochrony ze względu na powszechne stosowanie substancji chemicznych i mieszanin.


2 główne cele GHS

Klasyfikacja zagrożeń - polega na identyfikacji wszystkich istotnych informacji o zagrożeniu (zagrożeniach) stwarzanych przez substancję czystą lub mieszaninę (zagrożeniach fizycznych, zagrożeniach dla zdrowia, zagrożeniach dla środowiska itp.)

Komunikacja o zagrożeniu - Po sklasyfikowaniu substancji lub mieszaniny należy poinformować o zagrożeniu za pomocą głównych narzędzi: etykiety i kart charakterystyki (MSDS).

 

Historia

GHS został utworzony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Środowiska i Rozwoju (UNCED) w Rio 1992 roku. Został on zaprojektowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu zastąpienia wszystkich różnic w systemach pomiędzy krajami.

Wiele krajów ma różne podejścia do klasyfikacji zagrożeń i oznakowania tych samych substancji. W związku z tym istnieje wiele norm i przepisów dotyczących tego samego zagrożenia, co nie jest idealne ze względu na ciągły wzrost międzynarodowego handlu chemikaliami. Celem GHS jest harmonizacja klasyfikacji zagrożeń i standardów znakowania na poziomie międzynarodowym jako rozwiązanie.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) wraz z Konwencją i Zaleceniem w sprawie bezpieczeństwa stosowania chemikaliów w pracy opracowały zadania mające na celu osiągnięcie harmonizacji na poziomie globalnym. GHS stanowi obecnie również podstawę międzynarodowych i krajowych przepisów dotyczących transportu towarów niebezpiecznych.

 

Glosariusz

Karta charakterystyki (SDS) - zawiera informacje o zagrożeniach i środkach ostrożności dotyczących stosowania substancji chemicznych w miejscu pracy.

Oświadczenie H - znormalizowane przez GHS oświadczenia wskazujące rodzaj zagrożenia, zawierające informacje o zagrożeniach stwarzanych przez substancje i mieszaniny chemiczne.

Oświadczenie P - znormalizowane przez GHS oświadczenia o środkach ostrożności zawierające wskazówki dotyczące właściwego obchodzenia się z substancjami i mieszaninami chemicznymi.

Piktogram - symbole GHS stosowane do oznaczania pojemników, symboli zagrożeń w miejscu pracy i transportu towarów niebezpiecznych. Niektóre kategorie nie mają przypisanych do nich symboli. Zobacz więcej

Klasa - Termin używany do opisu różnych rodzajów zagrożeń. Np. materiały wybuchowe są przykładem klasy w grupie zagrożeń fizycznych.

Kategorie - Kategoria służy do opisu podsekcji klas.

Słowo sygnałowe - Słowo Niebezpieczeństwo lub Ostrzeżenie to sygnały używane do informowania o poziomie zagrożenia substancji lub mieszaniny chemicznej zarówno na etykiecie, jak i na karcie charakterystyki. System klasyfikacji nadaje odpowiednie słowo sygnałowe do wykorzystania. Jeżeli substancja znajduje się w kategorii 1, słowo sygnałowe, którego należy użyć, brzmi "Niebezpieczeństwo", podczas gdy w przypadku mniej poważnych substancji w kategorii 2, użyty zostanie słowo sygnałowe "Ostrzeżenie". Nie wszystkie kategorie używają słowa sygnałowego.

Identyfikator produktu (ujawnianie informacji o składnikach) - Nazwa lub numer użyty dla niebezpiecznego produktu na etykiecie lub w karcie charakterystyki.

Identyfikacja dostawcy - Nazwa, adres i numer telefonu podane na etykiecie.

 

Harmonogram wdrażania

Nie ma dokładnego międzynarodowego harmonogramu wdrażania GHS. Kraje będą wdrażały GHS w różnym czasie, w zależności od lokalnych uwarunkowań.

 

GHS na całym świecie

  • W Kanadzie, WHMIS (Workplace Hazardous Material Information System - System Informacji o Materiałach Niebezpiecznych w Miejscu Pracy) informuje o krajowych standardach dotyczących zagrożeń. Kanadyjska sieć WHMIS jest obecnie dostosowana do GHS. Ustawodawstwo WHMIS 2015 obowiązuje od 11 lutego 2015 roku, jednak istnieje okres przejściowy, aby zapewnić kanadyjskim dostawcom, pracodawcom i pracownikom możliwość dostosowania się do nowych wymogów.
  • W USA normy chemiczne HAZCOM (Hazard Communication) są również dostosowywane do GHS. Zgodnie z OSHA "ta aktualizacja standardu komunikacji zagrożeń (HCS) zapewni wspólne i spójne podejście do klasyfikacji chemikaliów i przekazywania informacji o zagrożeniach na etykietach i kartach charakterystyki".
  • W UE CLP (Klasyfikacja, etykietowanie i pakowanie) jest również dostosowane do GHS w celu ułatwienia handlu międzynarodowego i promowania skuteczności przepisów. Przepisy CLP stanowią uzupełnienie rozporządzenia REACH (w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów) dotyczącego chemikaliów.