Co producenci i pracodawcy powinni wiedzieć o zgodności z GHS

image

GHS został opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby - w skrócie - wszyscy na całym świecie byli zgodni co do bezpiecznego obchodzenia się z chemikaliami. Celem jest, aby pewnego dnia wszyscy, którzy zajmują się międzynarodową sprzedażą, transportem i obsługą niebezpiecznych chemikaliów, mogli korzystać ze znormalizowanego oznakowania i systemu kart charakterystyki (SDS) w celu bezpieczniejszego obchodzenia się z nimi. Jest to również po to, aby warunki w miejscu pracy dla pracowników mających do czynienia z tymi chemikaliami mogły zminimalizować narażenie na działanie chemikaliów i związane z tym wypadki.

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że system oznakowania UN-GHS jest prawem globalnym. Jest to raczej zbiór zaleceń dotyczących najlepszych praktyk w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z chemikaliami i nikt nie jest zobowiązany do jego przestrzegania. W Stanach Zjednoczonych Occupational Safety and Health Administration (OSHA) włączyła te zalecenia do przepisów mających na celu bezpieczeństwo, a do tej pory ponad 65 krajów jest w trakcie przyjmowania GHS lub już go przyjęło. Przed przyjęciem wytycznych GHS sposób postępowania z chemikaliami w poszczególnych krajach był niespójny, a czasami nie był bezpieczny, był mylący i powodował kosztowne błędy. Co więcej, ryzyko stwarzane dla pracowników było tak duże, że należało coś z tym zrobić.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) przedstawiła nowe wymagania dotyczące zgodności, które mają na celu poprawę i ujednolicenie sposobu przekazywania informacji o niebezpiecznych substancjach chemicznych, stając się podstawą ram znanych jako Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów ONZ (GHS). Przepisy te weszły w życie w USA prawie 4 lata temu, 1 czerwca 2015 roku. Producenci chemikaliów, importerzy, dystrybutorzy i pracodawcy muszą teraz spełniać wymagania dotyczące etykiet Hazard Communication (HazCom), kiedy OSHA przyjęła UN GHS w 2012 roku. Wszystkie pojemniki z niebezpiecznymi chemikaliami muszą zawierać zgodne z GHS etykiety.

etykiety

Sześć ważnych kategorii dla zgodności z etykietami GHS

  • Importer/producent chemikaliów: Nazwa, adres i numer telefonu producenta chemikaliów, importera lub jakiejkolwiek innej odpowiedzialnej strony stojącej za wysłaniem przedmiotu.
  • Nazwa chemiczna: Identyfikator produktu jest niezbędny, a producent chemikaliów musi go dostarczyć. Każda etykieta oryginalnego pojemnika musi zawierać nazwę chemiczną, numer CAS i kod/numer partii. Ten sam identyfikator musi znajdować się na etykiecie i w karcie charakterystyki w sekcji 1.
  • Słowo sygnałowe: Są to słowa, które zazwyczaj znajdują się tam w celu określenia powagi zagrożenia. "Niebezpieczeństwo" i "Ostrzeżenie" to dwa słowa sygnalizacyjne, a umieszczenie jednego z nich na przesyłce jest wymagane. W przypadku poważniejszych zagrożeń konieczne jest użycie słowa "Niebezpieczeństwo", natomiast "Ostrzeżenie" dotyczy zagrożeń mniej poważnych. Na etykiecie należy użyć tylko jednego słowa, niezależnie od tego, jak wiele zagrożeń może stwarzać dana substancja chemiczna.
  • Piktogram GHS: Piktogramy G HS to symbole graficzne służące do natychmiastowego przekazywania informacji o zagrożeniach zawartych w danej substancji chemicznej. Producenci, którzy wysyłają niebezpieczne chemikalia, muszą umieścić piktogramy GHS, które są wystarczająco szerokie, aby były widoczne dla odbiorcy. Czerwone kwadratowe ramki powinny znajdować się na etykiecie GHS tylko wtedy, gdy jest to piktogram; w przeciwnym razie nie powinno ich tam być, ponieważ w przeciwnym razie mogą stać się mylące. GHS zawiera dziewięć piktogramów, ale OSHA egzekwuje tylko osiem z nich, dopuszczając piktogram środowiskowy jako opcjonalny.
  • Oświadczenie o zagrożeniu: Charakter zagrożeń wymaga opisu oryginalnych pojemników z chemikaliami. Istnieją niebezpieczne substancje chemiczne, które mogą uszkadzać skórę i narządy; te niekorzystne skutki muszą być uwzględnione na etykiecie. Etykiety GHS wymagają przejrzystości, a zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia dają ją odbiorcom.
    Poniżej znajduje się przykład sformułowania OSHA dotyczącego zagrożenia związanego z kwasem octowym, CAS 64-19-7:
    o Łatwopalna ciecz i pary.
    o Powoduje poważne oparzenia skóry oraz uszkodzenia oczu.
  • Zwrot wskazujący środki ostrożności: Zwrot wskazujący środki ostrożności to opis środków, które są zalecane w celu zapobiegania skutkom narażenia na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych. Istnieją cztery różne rodzaje zwrotów wskazujących środki ostrożności, a są to:
    o Zapobieganie
    o Reagowanie
    o Przechowywanie
    o Utylizacja
    Pojedyncza etykieta GHS może zawierać i zawiera więcej niż jedno stwierdzenie, przy czym dopuszcza się ich łączenie. Najbardziej rygorystyczne stwierdzenia muszą być umieszczone na etykiecie GHS, gdy substancja chemiczna jest sklasyfikowana jako niebezpieczna.

Odpowiedzialność pracodawcy i etykiety GHS

W gestii pracodawcy leży zapewnienie, że wszystkie sześć elementów listy zgodności znajduje się na każdym pojemniku z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, który przybywa do jego miejsca pracy. Bez względu na to, czy etykieta znajduje się na zbiorniku, pojemniku, beczce, puszce czy butelce, pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie, że są one skutecznie oznakowane i że zachowana jest integralność tych etykiet. Muszą one być czytelne i zawierać właściwe informacje, od zagrożeń związanych z chemikaliami po wskazówki dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z nimi.

Pracodawcy są również odpowiedzialni za zapewnienie, że pojemniki wtórne są oznakowane. Często pewne czynności wymagają przeniesienia chemikaliów z oryginalnego oznakowanego pojemnika do pojemnika wtórnego (np. mniejszego pojemnika, takiego jak butelka z rozpylaczem, zlewka, kolba lub butelka). Przenośne pojemniki muszą spełniać wymagania dotyczące etykietowania, jeżeli wystąpi którekolwiek z poniższych zdarzeń:

  • Materiał nie jest używany w ciągu zmiany roboczej osoby, która dokonuje transferu.
  • Pracownik, który dokonał transferu, opuszcza obszar roboczy.
  • Pojemnik zostaje przeniesiony do innego miejsca pracy i nie jest już w posiadaniu pracownika, który go napełnił.

Czym jest REACH?