Cefic rozpoczyna dyskusję na temat digitalizacji etykiet zagrożeń GHS.

image

Grupa robocza ONZ poproszona o rozważenie możliwości wprowadzenia inteligentnych technologii

Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) przekazała ONZ swoją kampanię na rzecz cyfrowego oznakowania zagrożeń chemicznych, oferując pomysły na to, jak globalne standardy oznakowania powinny uwzględniać nowe technologie.

W dokumencie przedstawiającym przemyślenia, przedłożonym podkomitetowi ekspertów ds. Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS), Cefic przedstawia swoje pomysły na pobudzenie dyskusji na ten temat. Stwierdza on, że rosnące wykorzystanie inteligentnych technologii sprawia, że jest to "odpowiedni moment" na zbadanie, w jaki sposób mogłoby to przyczynić się do komunikacji w zakresie zagrożeń GHS.

Badania konsumenckie pokazują, że obecne oznakowanie GHS nie jest w pełni skuteczne w przekazywaniu społeczeństwu informacji o bezpiecznym stosowaniu i zagrożeniach, zgodnie z dokumentem, który został przedstawiony na spotkaniu grupy roboczej Rady ds. oznakowania w dniu 9 lipca 2019 roku.

W dokumencie stwierdza się dalej, że cyfryzacja jest "realną opcją", która może uzupełnić fizyczne oznakowanie na bardzo małych opakowaniach i rozwiązać problem zakupów internetowych dokonywanych w różnych krajach. Powołuje się on jednak również na obawy dotyczące tego, jak zapewnić natychmiastową dostępność podstawowych informacji.

Zainteresowane strony zgodziły się co do tego, że narzędzia cyfrowe pomogłyby w inteligentnej realizacji oznakowania, ale niektóre z nich przestrzegały przed nadmiernym poleganiem na formatach cyfrowych. "Mogą one stanowić wartość dodaną", powiedziała Monique Goyens, dyrektor generalna europejskiej organizacji konsumenckiej, ale "nie chcemy, aby etykietowanie elektroniczne zastąpiło etykietowanie opakowań. Jest to bardzo ważne".

Korzyści i wady

Cefic poprosił grupę roboczą o omówienie korzyści płynących z technologii cyfrowych - w tym języka, czytelności, funkcji wyszukiwania i porównywalności - oraz wskazanie najistotniejszych elementów dla potencjalnej aplikacji GHS. Wezwał również grupę do omówienia potencjalnych problemów i wad, takich jak stopień dostępu do informacji online.

W dokumencie stwierdzono, że skanowanie kodów kreskowych/kodów QR i identyfikacja radiowa (RFID) są obecnie najistotniejszymi technologiami umożliwiającymi połączenie substancji chemicznej z informacjami cyfrowymi. Zaprosił on grupę roboczą do omówienia opcji tworzenia kopii zapasowych "w przypadku gdy środki cyfrowe nie są w stanie działać".

Informacje cyfrowe mogą być wykorzystywane równolegle z fizyczną etykietą, dostarczając tych samych informacji lub uzupełniając je o dodatkowe informacje - mówi dokument. Zwróciła się do grupy roboczej z prośbą o ustalenie, na jakich warunkach powinny być one stosowane. Jej inne wskazówki miały zostać uwzględnione:

  • czy informacje cyfrowe powinny być stosowane jako alternatywa dla oznakowania fizycznego (faza transportowa lub wykorzystanie informacji niestandardowych lub uzupełniających); jak powinny być określone informacje; aktualizacja definicji "oznakowania" w ramach GHS, aby uwzględnić opcję informacji cyfrowych; oraz różnice między sektorami, takimi jak miejsce pracy i konsumenci.

Rzecznik prasowy Cefic powiedział, że uczestnicy grupy roboczej poparli te poglądy i zgodzili się, że "nie ma dyskusji na temat zniesienia fizycznych oznakowań", ale dodał: "Sądząc po wstępnej reakcji grupy, z pewnością istnieje duże zainteresowanie kontynuacją tego projektu".

Po osiągnięciu konsensusu przez grupę, dokument roboczy zostanie przygotowany i przedstawiony do zatwierdzenia.

Hibiskus - Połącz swoje etykiety z SDS

Czy nie byłoby dobrze, gdyby ktoś mógł skierować swój smartfon lub tablet na jedną z Twoich etykiet i od razu zobaczyć odpowiedni SDS w swoim urządzeniu mobilnym? Dzięki nowej funkcji QR Code w naszym oprogramowaniu do etykietowania GHS, możesz to zrobić.

Czym jest REACH?